Connect with us

EKONOMİ

1800 metreye fırlatıldı Türkiye’de bir ilk daha yaşandı !

Türkiye’nin gelecek nesli yine Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi. Geçtiğimiz 20 senede kullanılmış veya modası geçmiş teknoloji ürünleri alan Türkiye’den ilklerin ülkesi olan gençliği ile gurur duyan Türkiye de, bir ilk  daha yaşanarak hibrit yakıtlı roketi 1800 metre uçuruldu.

 

 

İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi bünyesinde yer alan Pars Roket Takımı bir ilki gerçekleştirdi. Farklı fakültelerden öğrencilerin bir araya gelerek oluşturduğu bir öğrenci kulübü olan takım Türkiye’nin ilk hibrit yakıtlı roketini uçurdu. Öğrencilerin hedefi ise 1800 metreye fırlattıkları roketi yakında 4 bin metreye ulaştırmak.

 

 

‘HEDEFİM İNSAN YETİŞTİRMEK’ 

Yani ekipteki herkes bir anlamda hem öğrenci hem de öğretmen. Pars’ın kendi eğitim modeli var diyen Prof. Dr. Alim Rüstem Aslan, akıl hocalığı yaptığı takımı şöyle anlatıyor: “Sadece uzay mühendisliği öğrencileri değil tüm üniversiteden öğrenciler Pars grubunu oluşturdular.

 

 

Öğrencilerimiz uzay aracı geliştirmek için çalışıyorlar. Burası çok disiplinli bir takım. Hibrit roket geliştirme konusunda yoğun çalışma içindeler şu an. Türkiye’de sektörden bile önce hibrit roketi ateşleyip 1800 metreye çıktılar. Bizim takımımız artık Türkiye’deki yarışmalara katılmıyor.

Yarışmayı idare ediyor Roketsan’la beraber. Uydu yapıyorum, uzaya gönderiyorum, uzayda çalıştırıyorum, bunları yurtdışına gönderiyorum. Ama benim asıl hedefim bilgi üretmek ve insan yetiştirmek. Bu çocuklarımızı yetiştirip diğer kurumlarımıza akademiye ya da endüstriye göndermek.”

ROKET TASARLIYORLAR 

Öğrencilerin hevesle çalıştığına ve öğrendiğine dikkat çeken Prof. Dr. Alim Rüstem Aslan, “Pars’ın kendi eğitim modeli var. Okul içinde okul gibi burası. Burada uygulama çok yoğun. Daha dersi işlemeden konuyu burada öğreniyorlar. Roket dersi görmemiş öğrenci burada roket tasarlayabiliyor” ifadelerini kullandı.

YAPTIĞIMIZ ATIŞLARLA REKOR KIRDIK 

Kenan Toksöz (Uçak Mühendisliği 2. Sınıf Öğrencisi): Hibrit yakıtlı roket motorları üzerinde çalışıyoruz ağırlıklı olarak. Türkiye’nin ilk hibrit yakıtlı roketini uçurduk ve başarılı bir şekilde yere indirdik. Daha sonra bu roketle ABD’deki yarışmaya katıldık. Böylece bir ilki daha gerçekleştirmiş olduk yurtdışında uçan ilk hibrit roketiyle.

Katı yakıtlı roketler ürettik. TÜRKSAT’ın düzenlediği uydu yarışması için hazırladık bunları. Oradaki uyduları 600 metrelik irtifaya bırakmak için yaptık. 22 atış gerçekleştirdik tek günde. Bu bir rekor. Hava şartları çok kötü olmasına rağmen tüm atışları başarılı şekilde yaptık.

NASA’nın kuruluş hikayesini baz alarak kurulduk. Belki Türkiye’nin NASA’sı da biz oluruz diyoruz. Hedefimiz Türkiye’yi uzay yarışında geride bırakmadan her sene daha ileriye daha yükseğe çıkabilmek. Ülkemizin göklerdeki yerini sağlamlaştırmak. Üzerine koyarak ilerliyoruz. Nihai hedefimiz uzay sınırı.

KENDİ YAKITIMIZI KENDİMİZ ÜRETİYORUZ 

Burak Günaydın (Makine Mühendisliği 3. Sınıf Öğrencisi): Olabildiğince roketin her parçasını kendimiz yapmaya çalışıyoruz. Tüm parçaların tasarımları burada yapılıyor. El işçiliği yine aynı şekilde… Ayrıca bunlara yakıt da dahil. Biz bahsettiğimiz bu hibrit yakıtı kendimiz yapıyoruz. Yani kendi yakıtımızı kendimiz üretiyoruz.

Laboratuvarımızda gerekli testleri yapıyoruz önce. Bir kaba koyup eritiyoruz. Oldukça homojen olacak şekilde karıştırıyoruz. Yakıtı bu şekilde elde ediyoruz. Dünyada da gelişmekte olan bir proje bu. Hibrit yakıtlı roket, hem ekonomik hem ekolojik hem de güvenlik anlamında gelecek vaat eden bir roket türü.

ATEŞLENDİĞİNİ GÖRDÜĞÜMDE KALBİM DURACAKTI 

Ahsen Altundağ (Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği 2. Sınıf Öğrencisi): Pars’a ilk girdiğimde çok ilgim vardı roketlere. Tanıtım videolarını görmüştüm. Roketin ateşlenme anını gördüğümde kalbim duracak gibi oldu.

Ben bu roketin atışını yakından da görmek istiyorum dedim kendime. Keza bu sene 32 kez roket ateşledik. Gayet güzel ve başarılı bir süreçti. Atölyeye girdiğiniz andan itibaren siz bir öğrenmek istiyorsanız da Pars size üç veriyor. Burada çok şey öğreniyoruz ve aşırı keyif alıyoruz.

Haberi Okumaya Devam Et
Advertisement
Habere Yorum Yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EKONOMİ

Katar Borsa İstanbul’a ortak oldu, Katarlılar Borsayı ‘da aldı!

Katar Borsa İstanbul'a ortak oldu, Katarlılar Borsayı 'da aldı!

Katar Borsa İstanbul’a ortak oldu, Katarlılar Borsayı ‘da aldı! Ak parti Katar ortaklığı ile bir çok firmanın katar ile ortak olması Halkın tepkisini çekerken bir ortaklık daha geldi, Katarlılar bu Sefer’de borsaya ortak oldular!

Türkiye Varlık Fonu ve Katar Yatırım Otoritesi, Borsa İstanbul’un yüzde 10’luk payının QIA’ya devri için mutabakat anlaşması imzaladı.

TVF’den yapılan yazılı açıklamada, “TVF CEO’su Zafer Sönmez ile QIA CEO’su Mansoor bin Ebrahim Al-Mahmoud tarafından bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen bir törenle imzalanan anlaşma, Borsa İstanbul’un yönetişimi için iki kurumun gelecekte yapabileceği iş birliğini de kapsıyor.” denildi.

Katar Devleti’nin yatırım fonu olan QIA’ya devredilecek paylardan sonra TVF, Borsa İstanbul’un yüzde 80,6’lık payını elinde bulundurmaya devam edecek.

 

Haberi Okumaya Devam Et

EKONOMİ

TCDD Müdürü: Biz kendi aile fertlerimizi bile Marmaray’a ücretsiz geçiremiyoruz maalesef

TCDD Müdürü: Biz kendi aile fertlerimizi bile Marmaray'a ücretsiz geçiremiyoruz maalesef

TCDD Müdürü: Biz kendi aile fertlerimizi bile Marmaray’a ücretsiz geçiremiyoruz maalesef demesi salonda şok etkisi oluşturdu! İBB başkanı Ekrem imamoğlundan ise gereken cevap geldi ne yani ücretsiz mi bineceksiniz? Ekrem imamoğlu çalışmaları ve şeffaf yönetimi ile örnek olmaya devam ediyor. Ak partili seçmenin İBB başkanını için adam neticede işini yapıyor, bizde memnunuz demesi ise Ak partili seçmenin ‘de İmamoğlu’na bakışını her gecen gün daha da olumlu hale getiriyor.

TCDD İstanbul Bölge Müdürü Veysi Alçınsu, “Biz kendi aile fertlerimizi bile Marmaray’a ücretsiz geçiremiyoruz maalesef. Gönül ister yani” diyerek aile fertlerinin Marmaray’a ücretsiz binemediğini söyledi ve bu durumun yeniden değerlendirilmesi gerektiğini temenni etti.

Alçınsu’nun sözleri karşısında şaşkınlığını gizleyemeyen Ekrem İmamoğlu ise, “E yani? Ücretsiz mi geçireceksin bir de anlamadım sayın müdürüm” diyerek tepki verdi.

Toplantıda yaşananlar sosyal medyada da geniş yankı uyandırırken, “Veysi Alçınsu kimdir?” sorusu Google’da en çok aratılan kelimeler oldu.

Kaynak Yeniçağ

 

Haberi Okumaya Devam Et

EKONOMİ

Son dakika; Asgari ücret görüşmeleri ile ilgili kritik tarih belli oldu

Herkesin merakla beklediği Asgeri Ücret ne kadar olacak ? Askeri ücret zammı nedir ? sorularına cevap verilecek tarih belli oldu . Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk  İş veren ,işçi ve hükümet yetkililerinden oluşacak olan komisyonun 4 aralıkta ilk toplantısını gerçekleştireceğini duyurdu.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021’de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında ilk toplantısını 4 Aralık’ta gerçekleştirecek. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Bu yıl asgari ücretin, tüm tarafların uzlaşısı ile tespit edilmesini temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı açıklamada, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun ilk toplantısı için işçi ve işveren temsilcileriyle görüş alışverişinde bulunduklarını belirterek, şu bilgileri verdi: “Asgari Ücret Tespit Komisyonumuzun 2021’de geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere ilk toplantısını 4 Aralık’ta yapmasını kararlaştırdık. Sürecin şimdiden tüm kesimlere hayırlı olmasını diliyorum. Bu yıl asgari ücretin, tüm tarafların uzlaşısı ile tespit edilmesini temenni ediyorum.”

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği 5’er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) temsil ediyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk’un başkanlığında, Bakanlık’ta yapılacak ilk toplantının ardından komisyon, işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanıyor. Komisyon, son toplantısını yine Bakanlık’ta yapıyor.

OY ÇOKLUĞUYLA KARAR VERİLİYOR

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

MEVCUT ASGARİ ÜCRET NET 2 BİN 324 LİRA

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 943 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 324 lira 71 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net 2 bin 501 lira 55 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 3 bin 458 lira. Bunun 2 bin 943 lirasını brüt asgari ücret, 456 lira 17 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 58 lira 86 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

Haberi Okumaya Devam Et

Popüler