Connect with us

DÜNYA

Trump, oy sayımının durdurulması için Anayasa Mahkemesi’ne gidiyor

Trump, oy sayımının durdurulması için Anayasa Mahkemesi’ne gidiyor

 

 

ABD’de, Cumhuriyetçilerin adayı olan Donald Trump ile Demokratların adayı Joe Biden’ın kıran kırana mücadele verdiği 59. başkanlık seçiminde oyların sayımları hız kesmeden devam ediyor.

Yayınlanan bir çok anketlerin tersine, Trump ile Biden’ın başa baş gittiği seçim yarışında, resmi olmayan sonuçlara göre kritik eyalet Florida’da da Trump’ın zafer ilan etmesi bekleniyor.

 

 

Demokrat kadın vekiller koltuklarını kaybetmedi

Donald Trump’ın sık sık hedef aldığı demokrat kadın vekiller, bu seçimde de koltuklarını korudu.

New York’tan Alexandria Ocasio-Cortez, Minnesota’dan Ilhan Omar, Massachusetts’ten Ayanna Pressley ve Michigan’dan Rashida Tlaib, ABD Kongresi’ndeki koltuklarına dönecekler.

Konuyla ilgili Twitter hesabından paylaşımda bulunan Omar, “Kızardeşliğimiz dirençli” ifadelerini kullandı.

Ocasio-Cortez de, “New York-14’e hizmet etmek ve Kongre’de işçi sınıfı aileleri için savaşmak hayatımın en büyük şerefi, ayrıcalığı ve sorumluluğuydu. Bronx ve Queens’e, bize karşı harcanan milyonlara rağmen beni Meclis’e yeniden seçtikleri ve sizi bir kez daha temsil etmem için bana güvendikleri için teşekkür ederim” ifadeleriyle seçmenlerine teşekkür etti.

‘Daha yeni başlıyoruz’

Pressley de, “Birlikte, ortak insanlığımız için savaştık. Biz örgütlendik. Biz seferber olduk. Değerlerimizi yasallaştırdık. Kongre üyeniz ve çalışmadaki ortağınız olmaktan gurur duyuyorum. Gücümüze inanıyorum. Ve daha yeni başlıyoruz” açıklamasında bulundu.

Tlaib de, demokrat kadınların koltuklarını yeniden kazanmalarını “Ekip büyük” diyerek yorumladı.

 • 11:56

  Trump’ın yüksek mahkeme çıkışına Biden cephesinden yanıt

  Trump’ın seçim sürecinde hile olduğunu ve yüksek mahkemeye gideceklerini söylemesi üzerine bir açıklama yayınlayan Biden’ın kampanya ekibi, Trump tarafının bu hamlesi üzerine hukuk ekiplerinin bu girişime karşı direneceklerini açıkladı.

 • Beyaz Saray yakınlarında çatışma

  Beyaz Saray yakınlarında bulunan BLM Plaza’da toplanan Black Lives Matter (Siyah hayatlar değerlidir) hareketi üyeleri ile polis arasında zaman zaman çatışmalar yaşanıyor. Bunun yanında, BLM aktivistlerinin çevredeki bir siville de kavga ettikleri görüldü.

 • 11:29

  Delege yarışında durum başa baş

  Oy sayımı devam ederken, güncellenen son verilere göre Biden’ın 238, Trump’ın 213 delegesi bulunuyor.

 • Biden Maine’de kazandı

  ABD medyasına göre Joe Biden, Maine eyaletinde seçimlerin galibi oldu.

 • 11:15

  Pensilvanya Valisi: Henüz sayılmayı bekleyen 1 milyondan fazla oy var

  Trump’ın zafer açıklamasını yanıtlayan Pensilvanya’nın Demokrat Valisi Tom Wolf, eyalette henüz sayılmayı bekleyen 1 milyondan fazla oy olduğunu açıkladı. Wolf, “Pensilvanyalılara her bir oyu sayacağımıza söz verdim ve öyle de yapacağız” dedi.

 • 11:07

  Ocasio-Cortez: Trump’ın erken zafer iddiası tehlikeli

  ABD’li Demokrat siyasetçi Alexandria Ocasio-Cortez, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Trump’ın zafer ilanını eleştirdi ve “Donald Trump’ın erken zafer iddiaları gayri meşru, tehlikeli ve otoriterdir. Oyları sayın. Sonuçlara saygı gösterin” ifadelerini kullandı.

 • Biden Arizona’da kazandı

  Associated Press’te yer alan habere göre Biden, 11 delegesi bulunan Arizona eyaletini kazanarak toplam delege sayısını 236’ya yükseltti. Biden aynı zamanda, Arizona’daki seçim zaferiyle birlikte eyalette 1948’den bu yana seçim kazanan ikinci demokrat siyasetçi oldu.

 • Kanye West’ten 2024 mesajı

  ABD Başkanlık seçimlerine aday olan ancak yüzde 0.4’lük bir oy oranında seyreden ABD’li ünlü rapçi Kanye West de, Twitter hesabından kendi fotoğrafını paylaşarak ‘Kanye 2024’ notunu düştü.

  Pence: Yeniden büyük ABD’yi göreceğiz

  Trump’ın ardından söz alan Mike Pence ise, “Oy sayımı devam ediyor, biz de dikkatli olmaya devam edeceğiz. Oy kullanma hakkı demokrasimizin temelidir ve biz bunu dürüst bir şekilde yapmaya çalışıyoruz. Artık ülkede çok daha fazla insan ‘Yeniden büyük ABD’ demeye başladı, yeniden büyük ABD’yi göreceğiz” ifadelerini kullandı.

 • 10:22

  Trump: Bu gece aldığımız sonuçlar muazzam, bizi yakalamalarına imkan yok

  Trump, seçim sonuçlarıyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

  “Bu gece aldığımız sonuçlar muazzam, kutlamak için hazırdık. Georgia’yı kazandık, Teksas’ı kazandık. Yüzde 2 buçuk farkla öndeyiz, oyların sadece yüzde 7’si açıldı, bizi yakalamalarına imkan yok. Bizi yakalamalarına imkan yok, büyük olasılıkla başkanınız ben olacağım.

  ‘Pensilvanya’yı büyük bir farkla kazanıyoruz’

  ‘Bu seçim bitti’ diye açıklamalarda bulundular. Ben bunu başından beri söylemiştim, kazanamazlarsa bizi mahkemeye vereceklerini söylemiştim. Florida’da büyük bir zafer kazandık, Ohio’da yüzde 8.1 bir farkla kazandık. En önemlisi, Pensilvanya’yı büyük bir farkla kazanıyoruz. 600 bin oy farkı var, başa baş bile değil.Kuzey Carolina’da çok büyük bir zafer ilan ettik. Ancak bir anda her şey durdu. Bu ülkemiz için bir utançtır, ABD’yi kandırmaya çalışıyorlar, biz bu seçimi kazandık. Şimdi tek yapılması gereken şey, seçimin dürüstlüğünün sağlanması. Ciddi bir hileden bahsediyorum. Biz Anayasa Mahkemesi’ne başvuracağız ve oy sayımının durdurulmasını talep edeceğiz. Biz kazanacağız, ve bana sorarsanız zaten kazandık.”

 • 10:21

  Ruhani: Tahran için kimin seçildiği önemli değil

  ABD seçimleriyle ilgili açıklamalarda bulunan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Tahran için ‘Kimin seçildiğinin bir önemi olmadığını’ söyledi ve “Yeni ABD başkanı uluslararası hukuk ve anlaşmalara saygı göstermeli” dedi.

  Ruhani, “Yaptırımlara tabi olmak değil saygı duyulmak istiyoruz. ABD seçimini kim kazanırsa kazansın, bizim için politikalar ve ilkeler önemlidir” ifadelerini kullandı.

  Georgia’da kazanan Trump

  Edison Araştırma’nın verilerine göre Georgia eyaletinde oyların yaklaşık yüzde 91’inin sayılmasının ardından Trump yüzde 50.6, Biden ise 48.1 oranında oy aldı.

Haberi Okumaya Devam Et
Advertisement
Habere Yorum Yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DÜNYA

Almanya’dan ‘Türk gemisine baskın’ açıklaması! Arama yapmışlar!

Almanya’dan ‘Türk gemisine baskın’ açıklaması! Arama yapmışlar!

Almanya’dan ‘Türk gemisine baskın’ açıklaması: Dünya’da ses getiren bu olayla ilgili Almanya savunma bakanlığı açıklama yaptı, Özellikle Türkiye’de tüm partilerin tepki gösterdiği bu küstah olayla ilgili NATO verildi, fakat iktidar partisinin aksine diğer partiler Almanyaya karşı daha sert bir cevap verilmesi gerektiğini orada olan her geminin Türkiye’ye it bir gemi olduğunu ve bunun kabul edilemez odluğunu söylüyor, İYİ parti liderinin bir konuşmada arama yapmışlar bulamamışlar bu ne densizlik o halde bizde boğazdan her Alman gemisi geçtiğinde arama yapalım tepelerine binelim. Birileri NATO çekmiş NATO en küçük yazışmadır.. Daha sert bir cevap beklerimdim bunun br bedeli olmalı dediği iddia edildi.

 

Doğu Akdeniz’de Türkiye bandıralı bir gemiye Alman firkateyni tarafından yapılan baskınla ilgili konuşan Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, “Türk tarafı ile tartışma olması bize bu misyonun temel sorunlarından birini gösteriyor. Alman askerleri tamamen doğru hareket etti” ifadesini kullandı.

Almanya’nın başkenti Berlin’de Körber Vakfının düzenlediği Dış Politika Forumu’nda Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer konuşma yaptı.

Maas konuşmasında, “Yıllar süren hasar kontrolünden sonra, önemli zorluklarla yüzleşmek için uluslararası işbirliğine güvenen Joe Biden’ın Beyaz Saray’a geri dönecek olması beni rahatlattı” ifadelerini kullandı.

Bakan Maas, ABD’nin Afganistan, Suriye ve İran’daki krizlerin yanı sıra iklim değişikliğindeki rolüne de atıfta bulunarak, “Şu anda karşı karşıya olduğumuz zorlukların gereklerini yerine getirmiyoruz” dedi.

Küreselleşme, dijitalleşme, iklim değişikliği ve göçün zorluklarını dünyada tek başına çözülemeyeceğine değinen Maas, “Bunun için yalnızca uluslararası çözümler var. Bu nedenle, daha fazla uluslararası işbirliğine ihtiyaç duyduğumuz bir zamanda başımıza gelebilecek en kötü şey daha az işbirliğidir. Bu yüzden büyük konularda gerçekten herhangi bir ilerleme kaydetmedik. Umarım bu şimdi değişir” ifadelerini kullandı.

“BİR ÇÖZÜME HEMEN İHTİYACIMIZ VAR”

Bakan Maas, Avrupa Birliği ülkelerinin corona salgınının sonuçlarıyla mücadele etmek istediği AB mali planı konusundaki anlaşmazlığın günler içinde bitmesini beklediğini belirtti. Maas, yaklaşan AB zirvesine ilişkin olarak ise, “Bir çözüme hemen ihtiyacımız var. Herkesin sorumluluklarının bilincinde olduğuna ve önümüzdeki günlerde bu sorunu çözmemizi sağlamak için üzerine düşeni yapacağına inanıyorum” dedi.

Avrupa’nın arkasına yaslanmaması, aksine oturduğu yerden ayağa kalkması gerektiğine değinen Maas, “Biden yönetimindeki yeni ABD yönetimi için özellikle Çin, ama aynı zamanda Pasifik bölgesi de bir öncelik olacak. Avrupa transatlantik ilişkiyi canlandırmak istiyorsa, AB’nin de ABD’ye bir teklif yapması gerekiyor. Biz Avrupa olarak, doğu Avrupa’ya, Batı Balkanlara hatta Yakın ve Orta Doğu’ya ve Afrika’ya yani dolaylı komşularımıza göz kulak olmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

DOĞU AKDENİZ’DE DURDURULAN TÜRK GEMİSİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer konferanstaki konuşmasında, Doğu Akdeniz’de Türkiye bandıralı bir geminin Alman firkateyni tarafından durdurulmasına dair açıklamalar yaptı.

Kramp-Karrenbauer, “Türk tarafı ile tartışma olması bize bu misyonun temel sorunlarından birini gösteriyor. Alman askerleri tamamen doğru hareket etti. AB misyonu İrini kapsamında kendilerinden bekleneni yaptılar” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin NATO bünyesinde güvenilir bir partner olduğunu dile getiren Kramp-Karrenbauer, Türk gemisinin durdurulmasının doğru olduğunu savundu.

ABD’DE BAŞKANLIK SEÇİMLERİ

Amerika ile ilişkilerine de değinen Kramp-Karrenbauer, “Bence 4 yıllık Trump yönetiminin hepimiz için bir uyarı olması gerektiğine inanıyorum. Trump yönetimi sonrasında demokratik bir şekilde gerçekleşen Amerika seçimleri sonrasında hepimiz, mesela Çin’le kıyasladığımızda Amerika ile bizi bağlayan köklü temel değerlere sahip olduğumuzu gördük” dedi.

Amerika’nın Afganistan’dan asker çekmesine ilişkin sorulan soruya ise Kramp-Karrenbauer, “Bunu kısa vadeli alınmış bir karar olarak görüyoruz. Bizim birliklerimizi çekip çekmeyeceğimiz koşulların yerine getirilmesi sonrasında ortaya çıkar. Şimdi Taliban ve Afgan hükümeti arasında barış görüşmeleri yapılmakta” ifadelerini kullandı. (İHA)

Haberi Okumaya Devam Et

DÜNYA

Türk gemisini hukuksuzca basan Almanya’dan akıllara zararTürkiye açıklaması: Ankara’dan flaş yanıt

Almanya’nın Akdeniz’de Avrupa askeri stratejiler toplantısının hemen öncesi hukuksuzca Türk ticari gemisine baskın yapmasının ardından Alman Savunma Bakanı Annegret Kramp Alman askerinin düzgün bir şekilde davrandığını savunarak hukuksuzluğunu gizlemeye çalışma çabasına Ankara’dan hızlı şekilde yanıtlama geldi.

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, Akdeniz’deki Türk gemisine baskın sırasında Alman askerlerinin doğru davrandığı saçmalığına sarılarak, Türkiye’nin yönelttiği suçlamaların haksız olduğunu savundu. Türkiye’nin protesto notasını reddettiklerini belirten Alman Bakan’a cevap Hulusi Akar’dan geldi.

 

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, İngiliz haber ajansı Reuters’e verdiği demeçte, dün Alman askerlerin hukuksuz şekilde Türk gemisine yaptığı baskını değerlendirdi.

Annegret Kramp-Karrenbauer, Türkiye’nin bir Alman fırkateynin Akdeniz’deki AB askeri misyonu adına Türk gemisine çıkarma yapmasına yönelik eleştirilerinin haksız olduğunu söyledi.

“Alman askerler son derece doğru davrandı. AB misyonu olan Irini Harekatının verdiği yetkileri tam olarak uyguladılar. Bu suçlamalar temelsizdir” diyen Alman Bakan, askerler aleyhindeki iddiaların haksız olduğunu söyledi.

Annegret Kramp-Karrenbauer, Türkiye’nin Almanya için NATO’da önemli bir partner olduğu kaydetti.

TÜRKİYE’DEN JET YANIT

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Alman Bakan’ın sözlerine yanıt vererek, “Irini Harekatı başlangıcından beri sakat doğmuş bir harekat. Uluslararası hukuk tarafından sağlam temellere dayanmıyor. Türk ticari gemisinde hukuk dışı arama olayı tamamen uluslararası hukuka aykırı, teamüllere aykırı şekilde icra edilmiş, yanlış yapılmıştır. Maalesef müttefiklerimizin açıklamaları tam olarak gerçeği yansıtmamakta, bazı gerçekler çarpıtılmaktadır. Türk ticari gemilerinin güvenliği için tedbirler üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Öte yandan Akar, “Karabağ’da ateşkesi izleme çalışmaları devam ediyor. Karabağ’da kurulacak gözlem noktaları arasında devriyeler de yapılacak” ifadelerini kullandı.

Haberi Okumaya Devam Et

DÜNYA

Almanya’nın Ak Deniz skandalı sonrası İyi parti’den tepki

Almanya’nın Avrupa güvenlik toplantısı öncesi Türkiye’ye ve Ak Parti hükümetinin Libya başarısını gölgelemek için yine Libya üzerinden zar atarak, ya tutarsa şeklinde ” Silah var” bahanesi ile Türkiye’nin ticari gemisine hukuksuz bir şekilde saldırmasına İyi parti çephesinden tepki geldi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener: “Akdeniz’de yaşanan olay, bizim için milli güvenlik meselesidir. Alman fırkateyninin, Yunanlı bir komutanın yönetiminde, Türk bandıralı gemimizde yaptığı hukuksuz arama, bir anlamda sınır ihlalidir” dedi.

 

 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM’deki grup toplantısında konuştu.

AKDENİZ’DEKİ GEMİ ARAMASI

*  Önceki gün Akdeniz’de yaşanan olay bizim için bir milli güvenlik meselesidir. Uluslararası sulardaki gemi bayrağını taşıdığı ülkenin toprağı kabul edilir.

*  Almanya ve Fransa Türk bayrağından rahatsız oluyorlarsa denecek bir şey yok. Ama bu davranışların sonuna başka bir hesap varsa bu karar her şeyden önce insan hakları ihlalidir. Avrupa’da yaşayan Türklerin temel haklarını yok saymak ilişkilerimize zarar verir.

* Siyasi pozisyonları ne olursa olsun Türk konfederasyonu üyesi vatandaşlarımızın sonuna kadar İYİ Parti olarak arkasındayız.

Haberi Okumaya Devam Et

Popüler