Trump Almanya’ya Ateş Püskürdü !

Trump Almanya’ya Ateş Püskürdü !

0
PAYLAŞ

Trump Almanya’ya Ateş Püskürdü !

Donald Trump, Almanya’yı işaret ederek NATO’ya gereken parayı ödemediği gerekçesi ile   sert bir dille eleştirerek “Gaz için Rusya’ya milyar dolarlar ödeyen Almanya’yı NATO olarak Ruslardan biz mi koruyacağız” ifadelerini kullandı.

 

Washington’da görüşmelerde bulunan Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile birlikte ortak basın toplantısı yapan ABD Başkanı Donald Trump başta Almanya olmak üzere NATO’ya gerekli para katkısını vermeyen ülkeleri sert bir dil ile eleştirdi. Bu konu ile ilgili olarak Almanya’da bulunan ABD askerlerinin sayısını 25 bine düşüreceklerini kaydetti.

 

ABD’nin tarih boyunca her zaman Polonya’nın destekcisi olduğunu söyleyen Başkan Trump, Polonya’yı ve Polonyalıları NATO’ya gerekli ölçüde katkı payını sunan 8 ülkeden biri olması sebebi ile tebrik etti. “Polonya gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 2’sini NATO’ya ödüyor, bir çok ülke üzerine düşen ödemeyi yapmıyor, maalesef ki biz bu ülkeleri de koruyoruz” şeklinde konuştu. Geçtiğimiz yıl ABD olarak Polonya’ya vize uygulamasını kaldırdıklarını hatırlatan Donald Trump “Polonya bunu hak ediyor” ifadelerine yer verdi.

NATO’ya ödeme yapmayan Almanya Ruslar’a milyar dolarlar ödüyor

 

Polonya ile son yıllarda bir çok sayıda askeri ve enerji alanında anlaşmalara imzaladıklarını söyleyen  Trump, bir gazetecinin Almanya’dan çekilecek askerlerin Polonya’ya mı yönlendirileceği sorusunu yanıtı şu şekilde oldu :

Trump ,”Polonya sorumluluğunu yerine getiren nadir ülkelerden biri, eğer askerlerimizi oraya gönderirsek de Polonya bunu hak ediyor. Almanya NATO’ya yapması gereken katkının yarısından daha az ödeme yapıyor. Almanya’daki birliklerimizdeki asker sayısını 25 bine düşüreceğiz. Bu askerlerin bir kısmı ABD’ye dönecek, bir kısmı Polonya’nın da aralarında bulunduğu diğer Avrupa ülkelerine kaydırılacak. NATO’ya ödeme yapmayan Almanya Rusya’ya gaz için milyar dolarlar ödüyor, biz mi koruyacağız Almanya’yı Rusya’dan? Polonya gerçekten muhteşem bir ülke, bildiğim kadarıyla Polonya boru hattıyla Rusya’dan hiç gaz almıyor, bu çok net bir sinyal bizim için.” dedi

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK