Taliban'dan yeni açıklama: Türkiye bizim kardeşimiz, inanca dayalı pek çok ortak noktamız var! » Baykuş Haber
Connect with us

DÜNYA

Taliban’dan yeni açıklama: Türkiye bizim kardeşimiz, inanca dayalı pek çok ortak noktamız var!

Türkiye bizim kardeşimiz, inanca dayalı pek çok ortak noktamız var!

Taliban’dan yeni açıklama: Türkiye bizim kardeşimiz, inanca dayalı pek çok ortak noktamız var! Cumhurbaşkanı ve Ak parti genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aynı inanca sahibiz demesinin ardından Taliban Terör Örgütü’nden açıklama geldi.

Açıklama dünya genelin ‘de yankı buldu, binlerce ekişinin ölümüne sebep olarak kendi ülkesin ‘de çoluk, çocuk, kadın, erkek katletmekten çekinmeyen terör örgütünün, Türkiye ait olan görüşü sosyal medyada gündem oldu.

Daha önce tehdit etmiş ve askerler geldiğinde herkes soncuna katlanır diyen terör örgütü Taliban Türkiye bizim kardeşimiz, inanca dayalı pek çok ortak noktamız var! demesi ise eleştirilerin hedefi haline geldi.

KKTC’de bayram namazı çıkışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Taliban’ın Türkiye’ye yönelik eleştirilerine “Türkiye’nin Taliban’ın inancıyla alakalı ters bir yanı yok. Daha iyi anlaşabileceğimize ihtimal veriyorum” sözleriyle yanıt vermiş ve sözleri büyük tepki çekti.

Erdoğan’ın sözlerinin ardından Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, TRT Arabi’ye konuştu. Mücahid, özellikle Müslüman ülkelerden Afganistan’da siyasi çözüm ve savaşın sona erdirilmesi konusunda destek istediklerini, Türkiye ile de iyi ilişkiler içinde olmayı arzu ettiklerini belirtti.

Mücahid, TRT Arabi’ye yabancı güçlerin Afganistan’dan çekilmesi, Kabil Havaalanının işletilmesi ve Doha’da yürütülen Afganlar arası barış müzakereleri konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Taliban sözcüsü, Afganistan’da sorunun çözümünün kapsayıcı bir İslam hükümetinde olduğunu savunarak, barış ve güvenliği yeniden canlandırmak ve yeniden inşa sürecini başlatmak için diğer ülkelerle çalışmak istediklerini ifade etti.

TÜRKİYE BİZİM KARDEŞİMİZ

Özellikle Müslüman ülkelerden Afganistan’da siyasi çözüm ve savaşın sona erdirilmesi konusunda destek isteyen Mücahid, Türkiye ile de iyi ilişkiler içinde olmayı arzu ettiklerini belirtti.

Mücahid, “Türkiye ile iyi ilişkiler istiyoruz, Türkiye bizim kardeşimiz, inanca dayalı pek çok ortak noktamız var. Türkiye’nin geçmişi bırakıp bugüne ve geleceğe dönmesini istiyoruz. Ondan sonra diyalog isteyebiliriz” ifadelerini kullandı.

İstanbul’da yapılması arzu edilen barış konferansı konusunda, Afganistan’ı ve bölgeyi barışa kavuşturacak her fırsatı değerlendirdiklerini söyleyen Taliban sözcüsü, Kabil havaalanının, diplomatik misyonların ve elçiliklerin güvenliğinin Afganların sorumluluğunda olduğunu, aksi bir tutumu ülkenin içişlerine müdahale olarak değerlendireceklerini kaydetti.

Mücahid, Katar’ın başkenti Doha’daki Afganlar arasında müzakerelerin yeniden başlamasından iyi sonuçlar alınacağını ümit ettiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: Cumhuriyet