Suriye ile alakalı yıllar sonra çıkan bomba iddia! Hakan Fidan harekete geçiyor... » Baykuş Haber
Connect with us

DÜNYA

Suriye ile alakalı yıllar sonra çıkan bomba iddia! Hakan Fidan harekete geçiyor…

Irakta bulunan güvenlik unsurlarının ortaya çıkarmış olduğu iddiya göre, MİT Başkanı Hakan Fidan ile Suriye Ulusal Güvenlik Başkanı Ali Memlük ile çok yakın bir zaman da önemli görüşme gerçekleştirecek….

 

 

Ortaya atılan iddialar için değerlendirme de bulunan İsmail Hakkı Pekin “Suriye’de iç savaşın çıktığı 2011 yılı ortalarında kopan Türkiye-Suriye ilişkileri nedeniyle her iki tarafında maddi manevi büyük kayıpları oldu. Birkaç yıldır Rusya ve İran gibi aracı ülkeler üzerinden yürütülen sürecinde çok fazla bir anlamı kalmadı. Hakan Fidan ile başlayan süreç kesinlikle diplomasi ve siyaset kanallarını yeniden aktif hale getirecek. Yeni bir dönem başlayacak”  ifadelerine yer verdi.

 

 

GÖÇ VE PKK ÖNCELİKLİ KONU BAŞLIKLARI

Genelkurmay İstihbarat Dairesi eski Başkanı Pekin’e göre Hakan Fidan-Ali Memlük görüşmesinin en önemli konu başlıkları PKK ve göç meselesi olacak. Bununla birlikte Dera, İdlib gibi Türkiye’yi yakından ilgilendiren bölgeler de bu görüşmede mutlak manada ele alınacak ve yeni bir yol haritası belirlenecek.

Pekin “Ayrıca bu süreci Suudi Arabistan, BAE ve Mısır ile yürütülen olumlu ilişkiler kapsamında değerlendirmek gerekiyor. Bağdat temasını çok daha güçlü adımlar izleyecek” ifadelerine yer verdi.

MİT Başkanı Hakan Fidan ve Suriye İstihbarat Şefi Ali Memlük arasındaki görüşme, ABD’nin bölgedeki varlığı ve çekileceği yönünde yapılan açıklamalar açısından da kritik önem taşıyor.

Türk ve Suriye istihbarat birimlerinin en yetkili iki ismi en son 2020 yılı ocak ayında Moskova’da bir araya gelmişti.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *