Son dakika dünya haberleri; 'ABD Türkiye'nin baskısına boyun eğdi' | Baykus Haber
Connect with us

DÜNYA

Son dakika dünya haberleri; ‘ABD Türkiye’nin baskısına boyun eğdi’

Ankara ve Washington hattında üzerinde  yaklaşık olarak 24 saat içerisinde yaşanan gelişmeler Almanya’dan İsrail’e, Yunanistan’dan Suudi Arabistan’a, Rusya’dan ABD’ye dünyanın her yerinden dikkat çekti ve yankı uyandırdı !

Alman Deutsche Welle, “ABD Türkiye’den gelen baskıyla PKK saldırısını kınadı” derken, The Guardian “Erdoğan’dan ABD’ye sert çıkış”, Al Jazeera ise “ABD Türkiye ile diplomatik atışmayı yatıştırmak için çabalıyor” başlığıyla gelişmeleri verdi.

Türkiye’nin Irak’ın kuzeyine yaptığı operasyonun ardından ABD’den gelen “eğer”li yorum, Ankara ve Washington hattında iplerin gerilmesine yol açtı. Uluslararası haber ajansları, arka arkaya “son dakika” koduyla haberler geçti.

ABD’DEN TEPKİ ÇEKEN AÇIKLAMA

Gara’daki bir mağarada 13 Türk vatandaşının cenazesine ulaşılması üzerine açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı, “Eğer Türk sivillerin ölümünün, terörist bir organizasyon olan PKK tarafından gerçekleştirildiği yönündeki haberler doğrulanırsa, bunu olabilecek en şiddetli şekilde kınıyoruz” ifadesini kullandı.

TÜRKİYE’DEN TEPKİLER PEŞ PEŞE GELDİ

Türkiye, Washington’dan gelen yoruma en üst seviyeden ve en sert şekilde tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Hani siz PKK’nın, YPG’nin, PYD’nin yanında değildiniz. Bal gibi de yanındasınız ve arkasındasınız” dedi.

ELÇİ DIŞİŞLERİ’NE ÇAĞRILDI

Erdoğan’ın sözleri anında dünyada yankı buldu, hemen ardından Dışişleri Bakanlığı ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield’ın bakanlığa çağrılarak rahatsızlığın iletildiğini resmen açıkladı.

ABD AÇIKLAMASINI DÜZELTTİ: SALDIRIYI PKK YAPTI

Akşam saatlerinde ise 20 Ocak’ta ABD’nin başına geçen yeni yönetimle Ankara arasındaki en üst düzey temas gerçekleşti, iki ülkenin dışişleri bakanları Mevlüt Çavuşoğlu ve Antony Blinken telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından yapılan resmi açıklamada Washington’daki ton değişikliği hemen göze çarptı, “Bakan Blinken, Türk rehinelerin Kuzey Irak’ta öldürülmesine ilişkin baş sağlığı mesajını iletti ve ölümlerde PKK’lı teröristlerin sorumluluk taşıdığı görüşünü teyit etti” denildi.

REUTERS: ABD YENİDEN GÜVENCE VERDİ

En üst düzey temasta Suriye, S-400’ler, Doğu Akdeniz, ikili ilişkiler ve terörizm gibi başlıklar gündeme gelirken, Reuters haberinin başlığında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “evlere şenlik” yanıtının ardından ABD’nin Türkiye’ye yeniden güvence verdiğini belirtti.

AP: PKK BİNLERCE İNSANI KATLETTİ

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı ise “Türkiye ABD’yi PKK’yı desteklemekle suçluyor” başlığını kullandı, “Eğer biz sizinle NATO’da berabersek, eğer biz sizinle dünyada, NATO’da bu birlikteliğimizi sürdüreceksek bize samimi davranacaksınız” cümlesini aktardı. AP ayrıca haberinin sonunda ABD ve Avrupa Birliği (AB) tarafından terör örgütü olarak kabul edilen PKK’nın 1984 yılından bu yana on binlerce insanı katlettiğini vurguladı.

DW: ABD TÜRKİYE’NİN BASKISIYLA PKK’YI KINADI

Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle, “ABD Türkiye’den gelen baskıyla PKK saldırısını kınadı” başlığını kullandı, Washington’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelen baskıya boyun eğdiğini belirtti.

THE GUARDIAN: ERDOĞAN ABD’YE SERT ÇIKTI

“PKK’nın elindeki rehineleri öldürmesi üzerine Erdoğan’dan ABD’ye sert çıkış” başlığıyla gelişmeleri sayfasına taşıyan İngiliz The Guardian, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD’yi terör örgütü PKK’yı desteklemekle suçladığını yazdı.

WASHINGTON POST: KAYNAYAN HUSUMET PATLADI

Amerikan Washington Post gazetesi, haberinin ilk cümlesinde Biden yönetimiyle Türkiye hükümeti arasında kaynayan husumetin Pazartesi günü patladığını belirtti, Türkiye’nin ABD’yi suçlamasını ve büyükelçinin bakanlığa çağrılmasını aktardı.

HAARETZ: ERDOĞAN ABD’NİN KATLİAMI YAPANLARI DESTEKLEDİĞİNİ SÖYLÜYOR

İsrail‘in Haaretz gazetesi de Türkiye’nin ABD büyükelçisini bakanlığa çağırdığını kaydetti, “Erdoğan Irak’taki katliamı yapan teröristleri ABD’nin desteklediğini söylüyor” başlığını attı.

AL JAZEERA: ELÇİ DIŞİŞLERİ’NE ÇAĞRILDI

Gelişmeleri iki ayrı haberle ekranına ve sayfasına taşıyan Al Jazeera, “ABD Türkiye ile diplomatik atışmayı yatıştırmak için çabalıyor” dedi, Ankara’nın günün erken saatlerinde Amerikan büyükelçisini dışişleri bakanlığına çağırdığını hatırlattı.

AL ARABIYA, HAARETZ’LE AYNI BAŞLIĞI KULLANDI

Suudi Arabistan merkezli El Arabiya televizyonu da tıpkı Al Jazeera gibi iki ayrı haber kullandı, “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’yi Irak’taki teröristleri desteklemekle suçluyor” başlığını tercih etti.

KATHIMERINI: ERDOĞAN ABD’YE KARŞI

Yunan Kathimerini gazetesi haberlerinin birine “Erdoğan ABD’ye karşı: Teröristleri destekliyorsunuz” başlığını atarken, bir diğer haberinde Ankara-Washington ilişkilerinde yeni bir safhaya girildiğini vurguladı.

RIA NOVOSTI: ABD TÜRKİYE’YE S-400 İÇİN BASKI YAPIYOR

Rus Ria Novosti ise “ABD Dışişleri Bakanlığı Türkiye’ye S-400’leri bırakması için baskı yapıyor” başlığıyla yaşanan gelirime değindi, yayın organına konuşan uzmanlar Washington’ın Ankara’yı S-400’ler konusunda ikna edemeyeceğini söyledi.

KAYNAK: MİLLİYET

Haberi Okumaya Devam Et
Advertisement
Habere Yorum Yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DÜNYA

Bugün düşen meteora ait video görüntüsü bir çok ilde görüldü daha yeni başladı!

Bugün düşen meteora ait video görüntüsü bir çok ilde görüldü dada yeni başladı!

Bugün düşen meteora ait video görüntüsü bir çok ilde görüldü daha yeni başladı! Dün gece sosyal medya üzerinden paylaşılan görüntü milyonlara kişi tarafından görüldü. Bir çok kişi ne olduğunu dahi anlamadı. Bazı sosyal medya kullanıcıları ise görüntüleri yayınladı. Türkiye’de bir çok ilde görünen meteor düşme anı ise oldukça ilgi çekti

Uzman İsim Uyardı Daha yeni başladı.

Türkiye’nin özellikle Doğu Karadeniz Bölgesindeki illerin yanı sıra Ankara, Kayseri, Tokatta da gökyüzünü birkaç saniyeliğine aydınlattığı belirtilen ışık hüzmesi sosyal medyada takipçileri arasında en çok paylaşım yapılan konular arasında yer alırken, Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, bu tür doğa olaylarının görüleceğini söyleyerek daha yeni başladık dedi.

Türkiye’nin özellikle Doğu Karadeniz Bölgesindeki illerin yanı sıra Ankara, Kayseri, Tokatta da gökyüzünü birkaç saniyeliğine aydınlattığı belirtilen ışık hüzmesi heyecan yarattı. Sosyal medyada paylaşımda bulunanlar yaşananları gök taşı (meteor) düşmesi olarak nitelendirirken, o anlar dünden bu yana konuşulmaya devam ediyor.

DAHA YENİ BAŞLADIK

Meteor yağmuru ve meteor düşmesinin, dünyanın en doğal olaylardan oluğunu, korkulacak ve endişe edilecek durum olmadığını belirten Prof. Dr. Bektaş, Meteor yağmurlarının bile takvimi var. Kuzey yarım kürede özellikle Türkiye’nin de içinde bulunduğu bölgede bu meteor yağmurlarının daha çok şov şeklinde görmek mümkün. Bunlar nedir? ‘Uzayda kuyruklu yıldızların molozları’ diyebileceğimiz parçalardır. Bu parçalar atmosfere girdikleri andan itibaren yüksek sıcaklık ve sürtünmeden dolayı azami bir enerji açığa çıkarıyorlar ve parlıyorlar.

Bunların büyük bir kısmı atmosferde eriyor ve dünyaya da taş olarak düşmüyor ama bazıları da taş olarak düşüyorlar. Dünyanın sonunun meteor çarpması sonucu olacağı yönünde teoriler de var. Üniversiteye bazı vatandaşlar bu tip taşları getiriyorlardı. Göktaşı mı, değil mi; öğrenmek için. Bu doğa olayı bir şok şeklinde görülen doğa olayı. Endişe edilecek ve korkulacak bir durum söz konusu değil. Meteor düşmelerini görebileceğiz, daha yeni başladık şeklide değerlendirmede bulundu. (DHA)

Haberi Okumaya Devam Et

DÜNYA

25 yıldır yapılmayan surları Ekrem İmamoğlu düzenlemeye başladı! Fatihin İstanbul’u yenileniyor

ekrem imamoğlu surları yeniliyor fatihin istanbulu şahlanışa geçti

25 yıldır yapılmayan surları Ekrem İmamoğlu düzenlemeye başladı! Fatihin İstanbul’u yenileniyor.
İBB 25 yıllık ihmali gideriyor, İstanbul’un kara surları restore ediliyor.

İstanbul’un kara surlarında aynı anda 5 burçta başlayan restorasyon çalışması 2 yılda 22 burcun tamamının restorasyonunu kapsayacak.

Ciddi yıkılma ve tahribatlar var günün sonunda 2 yıl içinde tamamlanacak dünyanın ve İstanbul’un gezi alanı olarak kullanılmasını istiyoruz.

Ak Partililer daha önce projeye karşı çıkmıştı.. Sosyal medyadan kimliği belirsiz troller Ekrem İmamoğlu’na onlar bizim sen dokunma İstanbul senin değil bizlerin diyen troller ‘de Ekrem İmamoğlu’na engel olmadı.

Haberi Okumaya Devam Et

DÜNYA

CIA raporu duyurdu: İşte Cemal Kaşıkçı’nın infaz emrini veren isim!

Gazeteci Cemal Kaşıkçı ‘yı vahşice ve planlayarak öldürülmesi ile alakalı olarak CİA rapor yayımladı.

 

 

ABD’de CIA tarafından hazırlanan 2018 yılında işlenen Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili raporda, Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesini onayladığı açıklandı. Suudi Arabistan’dan kısa süre içinde verilen cevapta Dışişleri Bakanlığı, Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili ABD’nin yayınladığı raporu kesin bir dille reddettiğini açıkladı.

ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü (DNI), 2018 yılında hazırlanan ancak Donald Trump yönetiminin kamuya açıklamadığı “Kaşıkçı istihbarat değerlendirme raporunu” yayımladı.

Başta Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) olmak üzere ilgili istihbarat kurumlarının katkıda bulunduğu raporda, Kaşıkçı cinayetini onaylayan kişinin Veliaht Prens olduğu belirtildi.

Raporda, “Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın, Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın, Türkiye’nin İstanbul kentinde yakalanması ya da öldürülmesine yönelik operasyonu onayladığı sonucuna ulaştık.” ifadesi yer aldı.

Ayrıca raporda, “Bu sonuca, Prens Muhammed bin Selman’ın, ülkede karar alma mekanizmalarını kontrol ettiği, cinayette Prens’in önemli bir danışmanının ve güvenlik ekibinin yer aldığı, Prens’in Kaşıkçı da dahil yurt dışındaki muhalifleri susturmak için şiddet içerikli adımlar attığı gerçeklerini baz alarak ulaştık.” bilgisi verildi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’a yönelik eleştirileriyle bilinen ve Washington Post gazetesinde köşe yazarlığı yapan Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018’de gittiği Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğundan bir daha çıkmamıştı. Kaşıkçı’nın, konsoloslukta öldürüldüğü ve cesedinin parçalandığı ortaya çıkmıştı.

SUUDİ ARABİSTAN’DAN RAPORA İLK TEPKİ

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili ABD’nin yayınladığı raporu kesin bir dille reddettiğini açıkladı.

KAYNAK: AA

Haberi Okumaya Devam Et

Popüler