Rusya’nın hadsiz açıklamasına Libya’dan sert karşılık ! 

Rusya’nın hadsiz açıklamasına Libya’dan sert karşılık ! 

0
PAYLAŞ

Rusya’nın hadsiz açıklamasına Libya’dan sert karşılık !

Libya Dışişleri Bakanlığı, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un “ateşkes istemedikleri” şeklindeki  söylemlerine, “Ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’in müzakere masasını terk ettiğinin” söyleyerek tepkilerini gösterdi.

Libya Dışişleri Bakanlığından duyrulan açıklamada, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un “Libya hükümetinin ateşkes anlaşmasını imzalamak istemediği” şeklindeki ifadelerine cevap verildi.

BARIŞÇIL ÇÖZÜM VURGUSU

Türkiye ve Rusya’nın ortak müdahaleleri ile 13 Ocak’ta Moskova’da yapılan anlaşma metninin Libya hükümeti tarafından imzalanarak kabul edildiği ve buna karşılık Hafter’in masayı terk ederek Rusya’dan kaçtığını hatırlatılan açıklamada,BM’nin tanıdığı Meşru Libya hükümetinin her zaman barışçıl çözüm için çaba harcadığını vurgulandı. Açıklamada, “Libya hükümetinin, Berlin Konferansı sonuçlarını memnuniyetle karşılayarak uygulamaya çalıştığını, Cenevre 5+5 Askeri Komite Toplantıları’na da olumlu katkılarda bulunduğunu, Hafter’in ise buralarda alınan kararları ihlal ettiğini Lavrov’a hatırlatırız. Libya hükümeti, kuruluşundan itibaren çözümün barış ve uzlaşıyla olacağına inandı ve bu doğrultuda birçok toplantıya katıldı.” denildi.

HAFTER’İN SALDIRILARI

Açıklamada, “Lavrov’a BM himayesinde Libya’nın güneybatısındaki Gadamis kentinde düzenlenecek Ulusal Diyalog Konferansı’na 10 gün kala Hafter’in Trablus’a saldırı düzenlediğini hatırlatmaya gerek yok diye düşünüyoruz.” ifadelere yer verildi.

BARIŞ MASASINI HAFTER DAĞITTI

Hafter’in saldırılarıyla barış ve siyasi çözüm odaklı olmadığını açıkça ortaya koyduğunun altını çizdi, “Hafter, Rusya başta olmak üzere tüm dünyanın tanıdığı ve meşru kabul ettiği hükümete darbe yapmak için fırsat kolluyor” dedi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK