Rusya’dan Yunanistan’ı destekleyen 12 mil paylaşımı Türkiye’yi Hedefe Koydular!

Rusya’dan Yunanistan’ı destekleyen 12 mil paylaşımı Türkiye’yi Hedefe Koydular!

0
PAYLAŞ
Azerbaycan ve Ermenistan ateşkesini tek taraflı yaptıran Rusya olay bir paylaşıma imza attı, Türkiye ile ilişkilerinin iyi olduğunu söyleyen iktidar şok oldu! Yunanistan hükümetini desteklediğini belirten Rusya Türkiye‘yi yüz üstü bıraktı.
Rusya’nın Yunanistan Büyükelçiliği’nin yaptığı paylaşımda Yunanistan’ın kara sularını 12 mile çıkarma tezlerine destek vermesi dikkat çekti…

Rusya’nın Yunanistan Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada Atina ile Ankara arasındaki Doğu Akdeniz krizine ilişkin Birleşmiş Milletler (BM) Deniz Hukuku Sözleşmesi referans gösterilerek; ‘Bu sözleşme, tüm devletlere karasuları üzerinde 12 deniz miline kadar egemenlik hakkı sağlıyor’ denildi.

Euronews’nın haberine göre, sosyal medyada yapılan haritalı paylaşımda, Münhasır Ekonomik Bölge’nin belirlenmesine ilişkin ayrıntıların sözleşmede açıkça yer aldığı vurgulandı.

Paylaşımda Rusya’nın Yunanistan’ın kara sularını 12 mile çıkarma tezlerine destek vermesi dikkat çekti…

Rusya Büyükelçiliği’nin mesajında şu ifadelere yer verildi:

“Rusya, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi konumundadır. 1982 Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi”ni uluslararası deniz yönetiminin temeli olarak görüyoruz. Bu sözleşme, tüm devletlere karasuları üzerinde 12 deniz miline kadar egemenlik hakkı sağlıyor, Münhasır Ekonomik Bölge ile ilgili prensipleri ve sınırların nasıl çizileceğine dair yöntemleri de açıklıyor. Bu Akdeniz için de geçerli.”

 

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK