Putin konuştu: Paşinyan Perişan oldu ! Azerbaycan-Ermenistan savaşı kızıştı

Putin konuştu: Paşinyan Perişan oldu ! Azerbaycan-Ermenistan savaşı kızıştı

0
PAYLAŞ

Putin konuştu: Paşinyan Perişan oldu ! Azerbaycan-Ermenistan savaşı kızıştı

 

Ermenistan-Azerbaycan cephesinde  yaşanan büyük gerilim bugün de devam ediyor. Ermenistan Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı’na saldırı düzenlemeye çalışırken ,Azerbaycan ordusu misli ile karşılık verdi. Bir diğer yandan Rus lider Putin de çatışmalara dair ilk kez bir konuşmada bulundu. Putin ateşkes çağrısı yaparken, “Rusya’nın bazı anlaşmalar gereği Ermenistan’ı savunma hükümlüğü var ancak Azerbaycan’la savaş Ermeni topraklarında değil” dedi.

 

 

KREMLİN DE PUTİN’İ DOĞRULADI! PAŞİNYAN’I ÜZECEK AÇIKLAMA

Kremlin’den yapılan açıklamada, “Rusya’nın Ermenistan’a karşı olan yükümlülükleri “tanınmayan” Karabağ’ı kapsamıyor. Çatışmaların Karabağ’ın ötesine geçtiğine dair haberler doğru değil” denildi.

RUS LİDER İLK KEZ KONUŞTU

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dağlık Karabağ bölgesinde yaşananların büyük bir trajedi olduğunu söyleyerek çatışmaların durdurulması çağrısı yaptı. Putin, “Dağlık Karabağ’daki çatışmalardan büyük endişe duyuyoruz. Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile sürekli temas halindeyiz” dedi. Putin, Rusya’nın bazı anlaşmalar gereği Ermenistan’ı savunmak gibi bir yükümlülüğü olduğunu ancak Azerbaycan’la mevcut savaşın Ermeni topraklarında gerçekleşmediğini dile getirdi.

Öte yandan Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’le de bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

AZERBAYCAN ORDUSU GÖRÜNTÜLERİ YAYINLADI

Azerbaycan ordusunun Ermenistan’dan kurtardığı Şükürbeyli köyünün görüntüleri yayınlandı.

AZERBAYCAN’DAN SERT KARŞILIK

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Ermenistan ordusu ile çatışmaların gece boyunca devam ettiği belirtildi. Açıklamada, “Ermenistan Silahlı Kuvvetleri 5. Muhrip Alayı savunma alanındaki komuta gözlem noktası tahrip edildi” denildi. Ermenistan’ın bölgedeki bazı askeri birliklerinin mevzileri bırakıp kaçtığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Alınan bilgiye göre düşmanın 1. Motorlu Tüfek Alayı, yiyecek yetersizliğinden dolayı gıda tedariğinde ciddi sorunlar yaşıyor. Sonuç olarak, düşman birliklerinin personeli savaş mevzilerinden ayrıldı ve kaçtı. Diğer birimler de mühimmat ve yakıt ikmaliyle ilgili ciddi sorunlar yaşıyor.”

İKİNCİ DALGA OPERASYONLAR BAŞLADI

Azerbaycan’ın haklı mücadelesi devam ederken, Azerbaycan ordusu dün öğlen saatlerinde ikinci dalga operasyonlarına başladı. Bir dizi tepe ve stratejik bölgeyi  işgalden kurtaran Azerbaycan ordusu, geniş çaplı operasyonlarla bölgede etkinliğini artırdı.

Ermenistan sivil yerleşim yerleri hedef alıyorErmenistan sivil yerleşim yerleri hedef alıyor

PETROL BORU HATTINA SALDIRI

Cepheden kaçan ve sivilleri hedef alarak savaş suçu işleyen Ermenistan, daha önce Gence’deki barajı vurmaya çalışarak, Bakü yönetimini zor durumda bırakmak istemişti. Aynı Ermenistan bu sefer de Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Petrol Boru Hattı’na saldırdı. Azerbaycan Başsavcılığından yapılan açıklamada, Ermenistan ordusunun saat 21.00 sularında Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı’nın Yevlah ilinden geçen kısmına füze saldırısı düzenlediği belirtildi. Açıklamada, saldırının Azerbaycan ordusunca önlendiği kaydedildi. BTC Petrol Boru Hattı’nın Avrupa’nın enerji güvenliğinde önemli rol oynayan büyük stratejik proje olduğu vurgulanan açıklamada, Ermenistan ordusunun saldırısı “terör eylemi” olarak nitelendirildi.

 

 

BİR CEVAP BIRAK