Pompeo, ABD’nin Doğu Akdeniz kararını açıkladı! Resmen talep ettiler

Pompeo, ABD’nin Doğu Akdeniz kararını açıkladı! Resmen talep ettiler

0
PAYLAŞ

Pompeo, ABD’nin Doğu Akdeniz kararını açıkladı! Resmen talep ettiler

 

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilimi hafifletmek için 12 Eylül’de (yarın) Kıbrıs’a gideceğini açıkladı. Pompeo, Doğu Akdeniz’deki krizi çözmek için gerçek bir diyalog kurulmasını umduklarını belirterek, müzakerelerin başlaması için askeri varlıkların geri çekilmesi gerektiğini söyledi. Öte yandan Trump da Pompeo’nun Ada’ya ziyaretine eşzamanlı olarak Erdoğan ve Miçotakis’i arayacak.

Doğu Akdeniz’de Türkiye ile Yunanistan arasında gerilim artmaya devam ediyor.

YARIN KIBRIS’A GELİP KRİZİ HAFİFLETME KARARI ALDI

Afganistan barış görüşmeleri için Katar’ın başkenti Doha’ya uçan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, uçakta yaptığı açıklamada, Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilimi hafifletmek için 12 Eylül’de (yarın) Kıbrıs’a gideceğini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo

ASKERİ VARLIKLARIN GERİ ÇEKİLMESİNİ TALEP ETTİ

Pompeo, Doğu Akdeniz’deki krizi çözmek için gerçek bir diyalog kurulmasını umduklarını belirterek, müzakerelerin başlaması için askeri varlıkların geri çekilmesi gerektiğini söyledi.

BERLİN VE PARİS’E MESAJ

Almanya’nın diyalog için çaba sarf ettiğini, Fransa’nın ise Atina ve Güney Kıbrıs’ı “kararlı” bir şekilde desteklediğini belirten Pompeo, “Sorun barışçıl ve diplomatik yollarla çözülmeli” dedi.

TRUMP DA ERDOĞAN VE MİÇOTAKİS’İ ARAYACAK

Pompeo’nun Ada’ya yapacağı ziyaretiyle eşzamanlı olarak, ABD Başkanı Donald Trump da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis ile telefon görüşmeleri yapacak.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK