Libya’da Rus yapımı hava savunma SİHA tarafından imha edildi

Libya’da Rus yapımı hava savunma SİHA tarafından imha edildi

0
PAYLAŞ

Libya’da Rus yapımı hava savunma sistemi imha edildi !

Libya gayrimeşru ordusuna ait bir SİHA, Vatiyye Askeri Hava Üssü’ne yeni sevkedilen BAE’nin temin ettiği Rus yapımı Pantsir hava savunma sistemini imha etti.

Libya gayrimeşru Ordusuna ait silahlı insansız hava aracınını (SİHA), ülkenin doğusundaki  silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’e bağlı milislere sevk edilen hava savunma sistemini (HSS) imha ettiği duyruldu.

Libya Ordusu resmi sözcüsü Yarbay Muhammed Kununu, yaptığı açıklamada, ordunun hava unsurlarının, Hafter milislerinin işgalindeki Vatiyye Askeri Hava Üssü’ne henüz gönderilen, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) temin ettiği Rus yapımı Pantsir tipindeki HSS’yi imha ettiğini duyurdu.

 

Libya Ordusu, 25 Mart’ta “Barış Fırtınası” operasyonunu başlatmış, 13 Nisan’da da Trablus‘un batısındaki 7 belde ve bir şehri Hafter gayrimeşru ordusu geri alarak başkentten Tunus sınırına kadar uzanan sahil şeridinde 3 bin kilometrekarelik alanındaki milisleri telef etmişti.

Çölün ortasında geniş ve korunaklı bir askeri alan olan başkentin 140 kilometre güneybatısında yer alan Vatiyye, 7 ila 10 bin askerlik kapasitesiyle sahip ve  stratejik açıdan büyük önem taşıyor.

 

Libya Ordusu, üssü Hafterin gayrimeşru milislerini temizlemek ve bölgeyi BM’nin tanıdığı meşru hükümete teslim etmek  için düzenlenen operasyonlarla “paralı asker ile milislerin barınağı ve sivillere yönelik hava saldırılarının merkezi durumundaki Vatiyye Askeri Hava Üssü’nün etkisiz hale getirilmesinin amaçlandığını” söylenmişti.

Clash Report twitter hesabından saldırı için twit atıldı ve görüntüler bekleniyor…

BİR CEVAP BIRAK