Kırgızistanlı göstericiler Cumhurbaşkanlığı sarayını ele geçirdi !

Kırgızistanlı göstericiler Cumhurbaşkanlığı sarayını ele geçirdi !

0
PAYLAŞ

Kırgızistanlı göstericiler Cumhurbaşkanlığı sarayını ele geçirdi !

 

Kırgızistanlı göstericiler Cumhurbaşkanlığı sarayını ele geçirdi. Kırgızistan’da milletvekili seçim sonuçlarını protesto eden göstericiler, Cumhurbaşkanlığı Sarayını ve parlamentoyu işgal etti.

 

 

Gösteriler esnasında, polisin attığı plastik mermiden Ata Meken partisi lideri Canar Akayev ve ses bombasının isabet ettiği parti üyesi Eldar Abakirov yaralandı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayının yer aldığı Çuy caddesindeki Manas, Şopokova, Sovyetskaya caddeleri ile Ala-Too Meydanı’nda göstericiler ile polis arasında taşlı sopalı arbede yaşandı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayından uzaklaştırılan ve üç saat aradan sonra yeniden dönen göstericiler bu kez Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile birlikte parlamento binasının bulunduğu alana girdi. Alana girenler arasında eski Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in oğlu Kadir Atambayev’in de olduğu belirtildi. Protestocular Bişkek’te
Devlet Ulusal Güvenlik Komitesi binasının kapısını kırarak konuta girdi.

Polis, göstericilere ses ve gaz bombası kullanarak dağıtmaya çalıştı. Akipress Haber Ajansına göre, olaylarda aralarında polislerin olduğu 65 kişi yaralandı.

Cumhurbaşkanı’ndan Ceenbekov’dan çağrı

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, başkentteki protestoculara ‘ihtiyatlı olma’ çağrısında bulundu.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK