Katar Ortağı ABD'den satın aldığı savaş uçaklarından 3'ünün test uçuşunu yaptı » Baykuş Haber
Connect with us

DÜNYA

Katar Ortağı ABD’den satın aldığı savaş uçaklarından 3’ünün test uçuşunu yaptı

Katar, ABD'den satın aldığı savaş uçaklarından 3'ünün test uçuşunu yaptı

Katar Ortağı ABD’den satın aldığı savaş uçaklarından 3’ünün test uçuşunu yaptı, Okyanusun iki ülkesinin yıllardır devam eden dostlukları neticesinde, Katar kendi ülkesinde ABD donanmasına daha fazla alan açmıştı, bu adımdan sonra Katar ABD’den aldığı savaş uçaklarını test etmeye başladı.

Katar diğer Müslüman ülkelerden savaş içinde olan yerlere yardım etmediğinden dolayı eleştiriliyor. zaman, zaman Türk medyasında yer bulan Katar Türkiye’de stratejik yerlerden aldığı ortaklıklar ile tepki topluyordu.

Katar Savunma Bakanlığı, Twitter hesabından, pilotlar arasında Bakan Atiyye’nin de bulunduğu üç F-15QA uçağının ABD’de test uçuşlarını gösteren bir video yayınlandı. Test uçuşunun yapıldığı bölgeye dair bilgi verilmedi.

Aralık 2017’de Washington, Katar ordusunun talep ettiği özelliklere göre geliştirilecek ve “Ebabil” adını taşıyan “F-15QA” olmak üzere 36 adet “F-15” savaş uçağının Doha’ya satıldığını duyurmuştu.

Katar’ın ABD ile yaptığı 12 milyar dolarlık anlaşma kapsamında üretilen F-15QA tipi savaş uçağı ilk uçuşunu geçen Nisan ayında gerçekleştirmişti. İlk uçuş sonrası açıklama yapan uçağın üreticisi Boeing şirketi, “Boeing, bugüne kadar üretilmiş en gelişmiş versiyon olan F-15QA savaş uçağının ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi” ifadelerine yer vermişti.

Kaynak: Cumhuriyet