Hafter’in kalesi düşütü BEA’yi korku sardı

Hafter’in kalesi düşütü BEA’yi korku sardı

0
PAYLAŞ

Hafter’in kalesi düşütü BEA’yi korku sardı

Libya hükümeti, ülkenin doğusundaki terörist silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’e bağlı milislerden kurtarılan Vatiyye Askeri Üssü’nde ele geçirilen, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) aleyhindeki delilleri Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) rapor edilecek.

 

Libya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed el-Tablavi, “Fabrayer” televizyonuna yaptığı açıklamada, Libya ordusunun tamamen kontrolü sağladığı Vatiyye Askeri Üssü’nde ele geçirilen delillere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kablavi, “BMGK kararlarını ihlal eden BAE’nin Libya katliamındaki rolünü gösteren delilleri açıklayacağız. Hangi ülkelerin Libya’ya silah ambargosunu deldiğini kanıtlarıyla BMGK’ya sunacağız” dedi.

“HAFTER VE ONU TEMSİL EDEN KİŞİLER UZAKLAŞTIRILMADAN DİYALOG MÜMKÜN DEĞİL”

Bir diğer yandan ise , Libya Devlet Yüksek Konseyi’nden Dünya kamuoyu ve ülkesine yaptığı açıklamada, Hafter sahneden çekilmeden diyalog kurmak  mümkün değil açıklamasında bulundu.

Libya Devlet Yüksek Konseyi’nin, Vatiyye Askeri Hava Üssü’nüde kontrolün tamamen sağlanması üzerine kamuoyunu bilginlendirmek için yaptığı yazılı açıklamada, “Libyalıların canını ve malını hiçe sayan savaş suçlusu darbeci Hafter ve onu temsil eden kişiler uzaklaştırılmadan, ayrıca darbe tehdidi ortadan kaldırılmadan siyasi diyaloğun olmayacağı” ifadelerine yer verdi.

Açıklamada dikkat çeken bir diğer konu ise, Hafter’e bağlı milislerin geri çekilmek ve devletin egemenliğine boyun eğmekten başka bir seçeneklerinin olmadığı, aksi halde terörist vatan hain’i olarak yargılanacakları uyarısı’da güçlere yapıldı.

Ele geçirilen üsten bir kare... Askeri üsse gelen Libya Ordusu Sözcüsü Muhammed Kanunu incelemelerde bulundu...Ele geçirilen üsten manzaralar. Askeri üsse gelen Libya Ordusu Sözcüsü Muhammed Kanunu da bölgede tedaylı incelemelerde bulunduğu rapor edildi.

BİR CEVAP BIRAK