Connect with us

DÜNYA

Ermeni General’dan akıllara durgunluk veren itiraf: Söylediklerimizin hepsi yalan

Bebek ve Sivillerin katili Ermenistan’l generalden kan donduran itiraf geldi. Sosyal medya ve yazılı görsel medya da çıkan haberin hepsinin yaşan olduğunu ve dezenformasyon ile algıyla hizmet ettiğini dünyaya duyurdu.

Dün görevinden istifa eden Ermeni General Movses Hakobyan, Ermenistan Savunma Bakanlığı’nın Azerbaycan-Ermenistan çatışması ile ilgili verdiği bilgilerin yüzde 100’ünün yanlış olduğunu açıkladı.

 

Ermenistan Silahlı Kuvvetleri Eski Genelkurmay Başkanı ve İkinci Karabağ Savaşı sırasında Savunma Bakanlığı Baş Askeri Müfettişi General Movses Hakobyan’dan Azerbaycan ile girilen çatışmalara yönelik itiraf geldi.

SÖYLEDİKLERİ HER ŞEYİN YALAN OLDUĞUNU İTİRAF ETTİ

Hakobyan yaptığı açıklamada, “Ermenistan Savunma Bakanlığı Bilgi Merkezi’nin görevlerinden biri düşmanı yanıltmaktı. Ancak bir standart vardır. Yalan yüzde 30’u geçmemelidir. Ermenistan Savunma Bakanlığı’nın yaydığı bilgiler ise yüzde 100 yanlıştı” dedi.

Paşinyan ve Movses Hakobyan (en sağda)Paşinyan ve Movses Hakobyan (en sağda)

“İSTİFA ETMEYE KARAR VERDİM”

44 gün süren savaş sırasında yayılan yalanların Ermenistan’da derin bir krize neden olduğuna vurgu yapan Hakobyan,“Durum nedeniyle 5 Ekim’de Savunma Bakanlığı Askeri Başmüfettişliği görevinden istifa etmeye karar verdim, ancak savaşın şiddeti nedeniyle kararımı açıklamadım” ifadelerini kullandı.

Movses Akopyan, dün Ermenistan Savunma Bakanlığı Askeri Başmüfettişliği görevinden ayrılmıştı

DÜNYA

Dünya dışından gelen sinyal tespit edildi, Bizi buldular!

Dünya dışından gelen sinyal tespit edildi, Bizi buldular!
Dünya dışından gelen sinyal tespit edildi, Bizi buldular! Uzayla ilgili çalışmalar tüm hızıyla devam ederken, dış dünyadan gelen sinyaller tespit edildi, bir çok bilim adamı dış dünyada yaşam olduğuna inanıyor, bunla ilgili çalışmalarda dünya dışından varlıkların sinyalleri ortaya çıktı, eğer doğru ise her şey değişebilir!
1977 yılında SETI Projesi kapsamında uzaydan tespit edilen Wow Sinyali 72 saniye sürmüştü. Bu sinyal özellik bakımından yıldızlararası kökenli bir sinyalde olması gereken bütün özelliklere uyuyordu. Tespit edilen bu sinyal büyük yankı yaratmıştı ancak bütün çabalara rağmen tekrar tespit edilememişti. Amatör Gök bilimci Alberto Caballero, Wow Sinyali için 43 yıl sonra bir kaynak bulduğunu açıkladı.

Physorg’da yer alan habere göre, 1971 yılında Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, daha çok SETI adıyla bilinen (Dünya Dışı Akıllı Yaşam Formu Araştırma Merkezi) projesini başlattı.

Bu projenin start almasından 6 yıl sonra Dr. Jerry R. Ehman, hakkında onlarca teorinin ortaya atıldığı sinyalleri saptadı ve bu haber bilim dünyasının en büyük gizemlerinden birisi olarak tarihe geçti.

Uzaydan gelen sinyalleri incelemeye başlayan Dr. Ehman önündeki veriler içerisindeki “6EQUJ5” karakterlerini daire içine alıp hemen yanına da “Wow!” Notunu düştü. Bu not ilerleyen günlerde  sinyallerin adı oldu.

15 Ağustos 1977’de SETI projesi kapsamında uzaydan tespit edilen 72 saniye uzunluğundaki radyo sinyalinin gizemi çözülmüş olabilir.

Amatör gök bilimci Alberto Caballero, 1977 yılında tespit edilen ve 43 yıldır kaynağı bulunamayan ‘WOW sinyali’ için olası bir kaynak bulduğunu açıkladı. Caballero, çalışmasını, eğer bu sinyal başka bir yaşam formundan geliyor olsaydı bu yaşam formunun Güneş benzeri bir yıldız tarafından çevrelenmiş, Dünya benzeri bir gezegende yaşıyor olabileceği mantığına dayandırdı. Caballero, bu mantığa dayanarak Avrupa Uzay Ajansı tarafından yönetilen Gaia Gözlemevi’ne bağlı ‘Gaia veri tabanında’ bu özelliklerde bir gezegen aramaya başladı.

Verileri inceleyen amatör gök bilimci, özellik bakımından benzer bir kaynak keşfetti. ‘2MASS 19281982-2640123’ isimli Güneş’in neredeyse tıpatıp benzeri olan ve Wow sinyalinin çıkış bölgesiyle uyuşan bir yıldız. Gök bilimci, birkaç aday daha olduğunu ancak bu yıldızın en güçlü aday olduğunu savunarak bu araştırma için gerekli ekipmanlara sahip gök bilimcilerin araştırmanın detaylarına inmesi gerektiğini belirtti.

Haberi Okumaya Devam Et

DÜNYA

Alman askerleri hukuksuz şekilde Türk gemisine saldırması sonrası Erdoğan’dan çok sert açıklama

Almanya’nın hukuksuz bir şekilde Libya’ya insani ve ticari gemiye saldırması ile ilgili olarak Başkan Erdoğan partisinin grup toplantısında dikkat çeken çok sert açıklamalarda bulundu. Almanya’nın gemideki mürettebata sert şekilde davranılmadığını iddia etsede video kayıtlarının olduğunu dile getirdi.

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Grup Toplantısı’nda, Akdeniz’de Türk gemisinin Alman askerleri tarafından basılması hakkında sert açıklamalarda bulundu.

Gerekenin yapılacağı sinyalini veren Erdoğan, “Libya’ya verdiğimiz destek, ülkenin iç savaşa sürüklenmesini önledi. İç barış sürecinin önü de açılmış oldu. Doğu Akdeniz meselesinde daime soğukkanlı davrandık. Bizim sabırlı davranışımıza rağmen sivil gemimize insani ihtiyaçları karşılayacak sivil gemimize saldırı oldu. Bunun hukukta yeri yok. Bunun da kaptanı yine bir Yunan. Oradaki sivil mürettebatı da taciz ettiler. Bütün bunlar video kayıtlarıyla tespit edilmiş vaziyette. Gerekli yerlere gönderildi” ifadelerini kullandı.

Haberi Okumaya Devam Et

DÜNYA

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İslam yurtlarına milli para ve dolar çağrısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan tüm dünya’da doların baskı aracı olarak kullanılmasına atıfda bulunarak İslam ülkelerinin üretim de ağırlık sahibi olması ve dünya da söz hakkında sahip olması için çok önemli çağrı da bulundu.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İslam ülkeleri olarak ne kadar çok üretirsek sözümüzün ağırlığı da o kadar artacaktır. Katma değerli üretim ve ticarete dönük adımlarımızı sıklaştırmalıyız. Toplumlarımızı, gençlerimizin geleceğinin dünyasına en iyi şekilde hazırlamalıyız. Milli paralarla ticaret gibi ekonomimiz ve ticaretimiz üzerindeki kur baskını ortadan kaldıracak özgün çalışmalara hız vermeliyiz” dedi.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi’nin (İSEDAK) 36. toplantı açılış oturumunda konuştu. Erdoğan, “Kovid-19 salgını bize din, dil, ırk ayrımı gözetmeden tüm insanlığın aynı kaderi paylaştığını, aynı gemide olduğunu hatırlattı. Müslümanlar olarak bu sene sadece salgınla değil aynı zamanda batı ülkelerinde yükselen İslam düşmanlığıyla mücadele ediyoruz.” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam ülkeleri olarak ne kadar çok üretirsek sözümüzün ağırlığı da o kadar artacaktır. Katma değerli üretim ve ticarete dönük adımlarımızı sıklaştırmalıyız. Toplumlarımızı, gençlerimizin geleceğinin dünyasına en iyi şekilde hazırlamalıyız. Milli paralarla ticaret gibi ekonomimiz ve ticaretimiz üzerindeki kur baskını ortadan kaldıracak özgün çalışmalara hız vermeliyiz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

Bu sıkıntılı dönemi en az zararla atlatıp önümüzdeki toplantıları yüz yüze gerçekleştirmeyi ümit ediyoruz.

Mevladan bizi bu virüs musibetinden bir an önce kurtarmasını niyaz ediyorum. Merhum Şeyh Sabah uzlaştırıcı şahsiyeti ile tüm bölgeye etki etmiş önemli bir liderdi.

TÜM İNSANLIK AYNI GEMİDE OLDUĞUNU HATIRLADI

Bizler her zorlukla beraber bir kolaylığın olduğuna inanan insanlarız. Yaşadığımız her hadiseyi imtihan vesilesi görürüz. Kovid-19’da da karşılaştığımız sıkıntılarda hepimizin çıkaracağı dersler vardır. Bu salgın bize din, dil, ırk ayrımı gözetmeden tüm insanlığın aynı kaderi paylaştığını, aynı gemide olduğunu hatırlattı. Planlı hareket etmenin ne kadar önemli olduğunu göstermiştir.

SALGININ EN ÇOK VURDUĞU SEKTÖRLERDEN BİRİ TURİZM

Sağlık boyutunun yanı sıra salgının ekonomik etkilerini azaltmak için elimizdeki imkanları seferber etmeliyiz. Turizm salgının en çok vurduğu sektörlerin başında geliyor. İSEDAK kapsamında üye ülkeler arasındaki ticaretin artırılmasına yönelik atacağımız adımların önemini vurgulamak istiyorum. İstanbul Tahkim Merkezi’nin kurumsal yapısını tamamlayabilmek için gerekli kurulların yapılmasını da hızlandırmalıyız.

SADECE PANDEMİYLE DEĞİL İSLAM DÜŞMANLIĞI İLE MÜCADELE EDİYORUZ

Tüm çabalarımıza rağmen ülkelerimiz arasında arzu ettiğimiz koordinasyonu gerçekleştiremedik. Müslümanlar olarak bu sene sadece salgınla değil, Batı ülkelerinde yükselen İslam düşmanlığı ile de mücadele ediyoruz. Evler okullar hemen her gün neo-nazilerin saldırısına maruz kalıyor. Müslüman kadınlar hakarete ya da fiili tacize uğruyor. Peygamberimize yönelik alçakça saldırılar düzenleniyor. İslam ve Müslüman düşmanlığı kimi Avrupa ülkelerinde devlet başkanı nezdinde himaye edilen bir politikaya dönmüştür. Nefret furyasında sadece Müslümanlar değil etnik kimliği, dini, dili farklı olan diğer kesimler de nasibini almaktadır.

MİLLİ PARA VE DOLAR ÇAĞRISI

Hukuk ve demokrasi içinde Batı’yı veba gibi saran ırkçılıkla mücadele etmek zorundayız. Bunun yolu da güç birliği yapmamızdan geçiyor. İslam ülkeleri olarak ne kadar çok üretirsek sözümüzün ağırlığı da o kadar artacaktır. Katma değerli üretim ve ticarete dönük adımlarımızı sıklaştırmalıyız. Toplumlarımızı, gençlerimizin geleceğinin dünyasına en iyi şekilde hazırlamalıyız. Milli paralarla ticaret gibi ekonomimiz ve ticaretimiz üzerindeki kur baskını ortadan kaldıracak özgün çalışmalara hız vermeliyiz.

Koronavirüs salgınının başlangıcında İSEDAK Başkanı olarak tüm üye devlet başkanlarına mektup yazarak bu sıkıntılı süreçten daha da güçlenerek çıkacağımızı dile getirmiştim. İSEDAK Kovid müdahale planının başarılı olmasını diliyorum.

156 ÜLKEYE YARDIM ULAŞTIRDIK

Talep eden tüm ülkelere tıbbi malzeme ve ekipman desteğinde bulunduk. 156 ülkeye yardımlarımızı ulaştırdık. Kudüs’e sahip çıkmak için İSEDAK kapsamında yeni bir proje başlattık. Filistinli kardeşlerimizin refahını arttıracak bu programa üye ülkelerin de gereken desteği vereceğini düşünüyorum.

Haberi Okumaya Devam Et

Popüler