Connect with us

DÜNYA

Dış basın Ermenistan’ın işgal ettiği Azerbaycan’ın geri aldığı Karabağ bölgesinde

Dış basın Ermenistan’ın işgal ettiği Azerbaycan’ın geri aldığı Karabağ bölgesinde

 

 

 

 

Yabancı basın Ermenistan’ın işgal ettiği Azerbaycan’ın topraklarını geri aldığı Karabağ bölgesinde çekim yaparken Ermenistan’ın ateş kese rağmen ateş etmeye devam ettiği kask kamerasına yansıyor.

 

Ermenistan’ın işgal ettiği topraklardan kendi toprağını geri alan şerefli Azerbaycan ordusu mensupları ile röportaj yapıyor.

DÜNYA

Joe Biden:Türkiye kendi nükleer silahlarını elde etmek için muazzam bir baskı yapacak

Joe Biden:Türkiye kendi nükleer silahlarını elde etmek için muazzam bir baskı yapacak

Joe Biden:Türkiye, Mısır ve diğerleri üzerinde kendi nükleer silahlarını elde etmek için muazzam bir baskı yapacak. Amerikan Başkanı Türkiye ile ilgili bir açıklama yaptı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ise henüz JOE bidenin açıklaması için açıklama yapmadı.

3 Kasım’da yapılan seçimlerde 80 milyon ay alarak  ABD Başkanı seçilen Demokrat Joe Biden, New York Times gazetesine telefonla bir mülakat verdi.

Thomas L. Friedman’a konuşan Biden, “Bakın, hassas füzelerden ve bölgeyi istikrarsızlaştıran başkaca her türlü şey hakkında çok fazla konuşuluyor. Fakat bölgede biraz istikrarı sağlamak için en iyi yol, nükleer programla ilgilenmek” ifadelerini kullandı.

Seçilmiş ABD Başkanı Biden, sözlerine şöyle devam etti: “İran nükleer bomba elde ederse, bu, Suudiler, Türkiye, Mısır ve diğerleri üzerinde kendi nükleer silahlarını elde etmek için muazzam bir baskı yapacak. Dünyanın o bölümünde ihtiyacımız olan en son kahrolası şey nükleer kapasitenin artırılması.”

Biden, “Müttefiklerimiz ve ortaklarımızla danışma halinde, füze programına eğilmenin yanı sıra İran’ın nükleer kısıtlamalarını sıkılaştırmak ve uzatmak için müzakerelerle ve sonraki anlaşmalarla ilgileneceğiz” dedi.

Thomas L. Friedman’ın kişisel bir soru olarak yönelttiği “Böylesi tuhaf şartlar altında başkanlığı kazanmak nasıl bir şey” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Donald Trump’ın dört yıl daha başkan olmayacağını güvence altına alarak ülke için iyi bir şey yapmış gibi hissediyorum.”

RUHANİ’YE RAĞMEN ONAYLANDI

İran Anayasayı Koruyucular Konseyi (AKK), nükleer faaliyetlerin hızlandırılmasını ve nükleer tesislerdeki denetimlerin sınırlandırılmasını zorunlu kılan yasa tasarısını Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve hükümet üyelerinin karşı çıkmasına rağmen bugün onaylamıştı.

İranlı bilim insanı Muhsin Fahrizade’ye yönelik suikastın ardından Meclis’e getirilip onaylanan yasa, İran Atom Enerjisi Kurumu’nun uranyumu en az yüzde 20 zenginleştirmeye başlamasını ve düşük düzeyli zenginleştirilmiş uranyum stoklarını artırmasını zorunlu kılıyor.

Nükleer anlaşma, İran’a uranyumu en fazla yüzde 3,67 zenginleştirebilme izin veriyordu.

Kaynak Yeniçağ

Haberi Okumaya Devam Et

DÜNYA

Azerbaycan’da 10 Kasım milli bayram ilan edildi! Türkiye’den tepki gecikmedi!

Azerbaycan'da 10 Kasım milli bayram ilan edildi! Türkiye'den tepki gecikmedi!

Azerbaycan’da 10 kasım milli bayram ilan edildi! Türkiye’den tepki gecikmedi! Bir çok kişi Aliyev ve çevresine tepkilerini dile getirdi, bir tarafta hüzün bir tarafta sevinç olmaz, tek bayrak iki devlet anlayışına ters olarak dile getirildi, Aliyev böyle bir kararı neden ladığı merak konusu olurken Mustafa Kemalin Azerbaycan halkı için övgü dolu sözleri yeniden gündeme geldi.

Aliyev daha öncede Rusya ve ABD içinde Türkiye’yi masa dışında bırakmış ABD ve Rusya ile anlaşmış ve tepki toplamıştı. Aliyev henüz gelen tepkiler için bir cevap vermezken sosyal medya üzerinde kullanıcılar Aliyev’e bu kararı başka bir tarihe alın bir tarafta hüzün öbüründe sevinç olmaz dedikleri görüldü.

Aliyev daha önce ‘de Türk bayraklıklarını ülkede kaldırmış ve tepki toplamıştı.

Haberi Okumaya Devam Et

DÜNYA

Katara Atların spermalarını üretilip satılmış! Turbo bile satılmış!

Katara Atların spermaları üretilip satılmış!
Katara Atların spermaları üretilip satılmış! Türkiye’ de bir çok ortaklığı bulunan ülke, ilk olarak bedelsiz olarak tank palet fabrikasını almıştı, yatırım yapacağını iddia edip bunla başlayan tartışma en son ise başarılı olan atların dahi damızlık için satın aldıkları ortaya çıktı!
Türkiye’de gayrimenkul, medya ve bankacılık olmak üzere pek çok sektörde yatırımı bulunan Katar’a şampiyon atların spermlerinin satıldığı ortaya çıktı. Spermaları satılan Turbo, 2009’da, Ayabakan ise 2008’de Dünya Arap Atı Organizasyonu’nca yılın en iyi atları seçilmişti.

Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine göre, TBMM KİT Komisyonu’nda sperma satışı tartışıldı. CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz TİGEM Genel Müdürü Ayşe Ayşin Işıkgece’ye sperma satışlarını sordu ve “İhale yapıldı mı, her bir doz kaça satıldı?” diye sordu. Genel Müdür ise sperma üretilip satıldığını belirtti ancak fiyat açıklamadı.

Deniz Yavuzyılmaz, “TİGEM’in sahibi olduğu safkan Arap atlarından Turbo’dan 30 doz, Tamerinoğlu ve Ayabakan’dan 15’er dondurulmuş aygır sperması Katar’a satıldı. Katar adı geçince sormak gerekiyor: Bu konuda ihale yapıldı mı? Yapıldıysa bu ihaleye hangi ülkelerden hangi şirketler girdi, ne fiyat verildi. Spermaları satılan Turbo, 2009’da, Ayabakan ise 2008’de Dünya Arap Atı Organizasyonu’nca yılın en iyi atları seçilmişti” dedi.

BOĞA SPERMİNDE LİDERİZ

TİGEM Genel Müdürü Ayşe Ayşin Işıkgece ise at sperması satışı konusundaki sorulara yazılı cevap vereceğini bildirdi. Malatya’daki boğa sperması üretimi konusuna değinen Işıkgece, şunları söyledi:

– Boğa sperması üretimi son zamanlarda yaptığımız çok önemli projeler arasında. Malatya Sultansuyu İşletmemizde 20 tane genomik boğamız var. Türkiye’nin ihtiyacı olan, hastalıklardan ari ve yurt dışına bağımlılığı da engelleyen bu boğaların spermasını hem yurtdışı, hem yurtiçine satıyoruz. Bu anlamda piyasa lideriyiz, Sultansuyu işletmemiz Türkiye’nin bir numarası ve çok modern bir tesis.

Safkan Arap atçılığı 700 yıllık tarihe dayanan çok önemli bir faaliyet. Sadece Türkiye’de değil, yüzde 33 payla ve şu anda elimizdeki 1250 başla dünyada da lider,z. 2019 yılında at varlığımız 1126 iken 2020 yılında 1250 oldu. Gelecek seneki hedefimiz de 1455 olacak. Sahalarda koşan atların yüzde 23’ü TİGEM kökenli ve burada dağıtılan ikramiyelerin yüzde 42’si de yine TİGEM’in atlarından kaynaklanıyor.

30 DOZ 1 MİLYON 500 BİN LİRA

Yarış Dergisi sitesinde yer alan habere göre ise Turnoil Savunma Danışmanlık ve Lojistik A.Ş., Turbo’dan alınan 30 dozluk spermayı Katar’da bulunan Al Galayel Equine Center’a 1 milyon 500 bin liraya sattı.

Kaynak Yeniçağ:

Haberi Okumaya Devam Et

Popüler