Brezilya yeni devlet başkanını seçiyor! Bolsonaro mu Lula da Silva mı? Lula Önde Gidiyor | DÜNYA
DOLAR

18,5033$% -0.15

EURO

18,1806% 0.78

STERLİN

20,5596£% 1.76

GRAM ALTIN

985,90%-0,15

ÇEYREK ALTIN

1.616,00%-0,91

a
  • Baykuş Haber
  • DÜNYA
  • Brezilya yeni devlet başkanını seçiyor! Bolsonaro mu Lula da Silva mı? Lula Önde Gidiyor

Brezilya yeni devlet başkanını seçiyor! Bolsonaro mu Lula da Silva mı? Lula Önde Gidiyor

Brezilya yeni devlet başkanını seçiyor! Bolsonaro mu Lula da Silva mı? Lula Önde Gidiyor, Dünyanın yakından takip ettiği seçimin bitmesine kısa süre kaldı. Seçim’de Lula kısa bir fark ile önde gidiyor ve araştırmacılara göre seçimde ipi önde göğüsleyecek kişi olduğu belirtiliyor.

BREZİLYA ONU SEVİYOR!

Brezilya halkının bir çoğunun onu sevdiği daha önce haberlere konu olmuştur. Başarılı siyasetçinin Brezilya neler yapacağı ise merak konusu.

Brezilya halkı, yeni devlet başkanını seçmek üzere sandık başında. Seçimde, mevcut devlet başkanı aşırı sağcı Jair Bolsonaro ile daha önce ülkeyi yönetmiş solcu Luiz Inácio Lula da Silva yarışıyor.

Ülkede 156 milyondan fazla kişi oy kullanmakla yükümlü. Oy kullandıktan sonra konuşan Lula, ülkeyi normala döndürmek istediğini söyledi. Elektronik oylama sistemini sık sık sorgulayan Bolsonaro ise “temiz seçimlere” saygı gösterilmesi gerektiğini ifade etti.

AFP’nin aktardığına göre Bolsonaro, gazetecilerin seçimleri kaybetmesi durumunda sonuca saygı duyup duymayacağı ile ilgili sorularına doğrudan bir yanıt vermedi.

Dünyanın en kalabalık demokrasilerinden birinde gerçekleştirilen seçimlerde sandıklar TSİ 23.00’te kapanacak. Sonuçların da bu saatten sonra gelmesi bekleniyor.

İKİ ZIT KUTUP

Seçim süreci, iki adayın da birbirlerine yönelik kullandığı sert söylemlerle oldukça kutuplaştı. Perşembe günü yapılan televizyon münzarasında Devlet Başkanı Bolsonaro, Lula’yı “eski mahkum” ve “hain” olarak nitelendirdi. Lula ise rakibine “yalancı” dedi.


Lula, 2018 yılındaki seçimlerde hapiste olduğu ve aday olamayacağı için yarışamadı. Mensunu olduğu İşçi Partisi’ndeki meslektaşı Fernando Haddad, Lula’nın yaptığı gibi solcu seçmenleri ikna edemedi.

Ana akım siyasetçiler hakkında yaygın şekilde duyulan hoşnutsuzluk ve İşçi Partisi’ni lekeleyen yolsuzluk skandallarına duyulan öfkeyle beraber, aşırı sağcı bir milletvekili ve eski ordu komutanı olan Jair Bolsonaro göreve getirildi.

Ancak Lula’nın mahkumiyeti Yüksek Mahkeme tarafından düşürülünce, eski devlet başkanı yeniden aday olabildi. Şu anda anketlere göre Lula, çift haneli bir farkla Bolsonaro’nun önünde yer alıyor.

Brezilya seçim sistemine göre adayların yarışı ilk turda kazanabilmesi için oyların yüzde 50’sini alması gerekiyor. Bugünkü sandık sonuçlarında hiçbir aday yüzde 50’nin üzerine çıkamazsa seçim, 30 Ekim’de yapılacak ikinci tura kalacak.

Kamuoyu anketlerine göre, Lula önde ve ilk turda seçimi kazanması için şansı ise az. 1998 yılında ikinci kez seçilen merkez sağ adayı Fernando Henrique Cardoso, ülkede ilk turda seçimi kazanan son aday olmuştu.

Bununla birlikte pek çok Bolsonaro destekçisi de adaylarının zaferinden emin. Bolsonaro, ülkenin elektronik oylama sistemiyle ilgili kanıt sunmaksızın bazı iddialar ortaya attı ve hilelerin olabileceğini söyledi.

Kaybetmesi durumunda ise bunun oylamanın hileli olduğu için olacağı konusunda kararlı. Ülkenin seçim kurulu, bu iddiaları “asılsız ve aldatıcı” diye nitelendirerek reddetti.


BOLSONARO VE LULA: NE SAVUNUYORLAR?

Lula: Solcu, eski sendika lideri Amazon yağmur ormanlarını daha iyi korumak için önlemler almayı Gelir transferi projeleri yoluyla ülkedeki açlığı ortadan kaldırmayı Birçok ülkeyle ilişkileri yeniden kurmayı ve bölgenin liderliğini üstlenmeyi vaadediyor.


Bolsonaro: Sağcı, popülist, orduda yüzbaşılık yapmış eski milletvekili Çoktandır bekleyen emeklilik reformunu yaptı ve devlette reform yapmayı Toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilgili taleplere karşı çıkmayı ve ülkeyi Hristiyanlık prensipleriyle yönetmeyi Sıradan halkın silah edinebilme hakkına kavuşmasını sağlamayı vaadediyor.

Kaynak: CNN

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Terörist Taliban Türkleri katlediyor!

HIZLI YORUM YAP