Connect with us

DÜNYA

ABD’de New Jersey’de yaşayan Türkler oylarını kullandı

ABD’de New Jersey’de yaşayan Türkler oylarını kullandı

 

ABD’de Türklerin en çok yaşadığı eyaletlerden biri olan New Jersey’nin Paterson şehrindeki Türkler, 59. başkanlık seçimin de oy kullanmak için sandıklara gitti. Doğma büyüme New Jerseyli olduğunu belirten 30 yaşındaki Rasim Coşar, “Sendikalı olduğumdan Biden’ın kazanması iyi olurdu. Ama Biden’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında söyledikleri bizi çok kızdırdı” dedi.

ABD‘de Türklerin en yoğun yaşadığı bölgelerden New Jersey’nin Paterson şehrindeki Türkler, 59. başkanlık seçimi için sandık başına gitti. Paterson’da kurulan seçim merkezlerinde oy kullanan Türkler, başkan adayı tercihi ve nedenleri hakkında Anadolu Ajansı (AA) muhabirine konuştu.

Paterson’ın en işlek caddesi Main Sokak üzerinde kahvehane işleten Koray Doğan, son iki seçimde oyunu Cumhuriyetçi aday Donald Trump için kullandığını söyledi.

Doğan, “Trump’a oyumu verdim. Pandemi sürecini iyi yönettiğini düşünüyorum. Türkiye ilişkileri için de Trump’ın daha iyi olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Tanıdığı Türklerin 2016 başkanlık seçimlerinde Demokratlara oy verdiğini kaydeden Doğan, “Bu seçimde zannedersem Biden’ın Türkiye aleyhine söylemleri herkesi Trump’a yöneltti” değerlendirmesinde bulundu.

Paterson şehrinde 1998 yılından beri yaşayan Türk kökenli ABD vatandaşı Birol Kanmaz da aslında Demokrat Partili olduğu halde sandıkta fikrini değiştirerek Cumhuriyetçi Parti’den yana tutum aldığını belirtti.

Kanmaz, “Bu seçimde, Demokrat Parti’nin Bernie Sanders’ı saf dışı etmesi nedeni ile Trump’a oy vererek mesajımı iletmek istedim” şeklinde konuştu.

 

 

‘Trump’a alıştık, Biden’ı samimi bulmadım’

 

ABD’de 23 senesini dolduran Hülya Kanmaz, bu sene ilk defa oy kullandığını ve seçimini Trump’tan yana yaptığını söyledi.

Paterson şehrinde 9 senedir kendi restoranını işlettiğini belirten Kanmaz, “Gönlüm Trump’ın kazanmasından yana. İlk başta istemiyorduk ama alıştık. Biden’ın açıklamalarını samimi bulmuyorum” dedi.

Kanmaz, bu seçimlerin çok önemli olduğunu belirterek daha önce hiç oy kullanmayan birçok Türk’ün bu sene sandığa gittiğini gördüğünü kaydetti.

‘WhatsApp grubundaki 10 arkadaşımla birlikte Trump’a oy verdik’

Doğma büyüme New Jerseyli olduğunu belirten 30 yaşındaki Rasim Coşar, Biden’ın Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında söylediklerine kızdığı için oyunu Trump’a verdiğini söyledi.

İşçi olduğunu belirten Coşar, “Aslında sendikalı olduğumdan Biden’ın kazanması benim için iyi olurdu. Arkadaşlarım ve ailem bir önceki seçimde oy kullanmamıştık. Ama Biden’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında söyledikleri bizi çok kızdırdı ve WhatsApp grubundaki 10 arkadaşımla birlikte Trump’a oy verdik” ifadelerini kullandı.

‘Türk milleti hainliği hiçbir zaman unutmaz’

20 yıldır ABD’de yaşadığını belirten Süleyman Türkmen de başkanlık seçimlerini kim kazanırsa kazansın Türkiye için bir şey fark etmeyeceğini düşündüğünü söyledi.

Türkmen, Demokrat aday Joe Biden’ın kazanması durumunda Türkiye’ye sert politikalar uygulayabileceğini kaydederek “Aslında daha iyi olur, düşmanımızı dostumuzu açıkça bilmiş oluruz. Türk milleti hainliği hiçbir zaman unutmaz. ABD, FETÖ gibi hainleri, üç-beş ajanı, teröristi kullanarak bizi dizayn etmeye çalışmasın” dedi.

Haberi Okumaya Devam Et
Advertisement
Habere Yorum Yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DÜNYA

Almanya’dan ‘Türk gemisine baskın’ açıklaması! Arama yapmışlar!

Almanya’dan ‘Türk gemisine baskın’ açıklaması! Arama yapmışlar!

Almanya’dan ‘Türk gemisine baskın’ açıklaması: Dünya’da ses getiren bu olayla ilgili Almanya savunma bakanlığı açıklama yaptı, Özellikle Türkiye’de tüm partilerin tepki gösterdiği bu küstah olayla ilgili NATO verildi, fakat iktidar partisinin aksine diğer partiler Almanyaya karşı daha sert bir cevap verilmesi gerektiğini orada olan her geminin Türkiye’ye it bir gemi olduğunu ve bunun kabul edilemez odluğunu söylüyor, İYİ parti liderinin bir konuşmada arama yapmışlar bulamamışlar bu ne densizlik o halde bizde boğazdan her Alman gemisi geçtiğinde arama yapalım tepelerine binelim. Birileri NATO çekmiş NATO en küçük yazışmadır.. Daha sert bir cevap beklerimdim bunun br bedeli olmalı dediği iddia edildi.

 

Doğu Akdeniz’de Türkiye bandıralı bir gemiye Alman firkateyni tarafından yapılan baskınla ilgili konuşan Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, “Türk tarafı ile tartışma olması bize bu misyonun temel sorunlarından birini gösteriyor. Alman askerleri tamamen doğru hareket etti” ifadesini kullandı.

Almanya’nın başkenti Berlin’de Körber Vakfının düzenlediği Dış Politika Forumu’nda Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer konuşma yaptı.

Maas konuşmasında, “Yıllar süren hasar kontrolünden sonra, önemli zorluklarla yüzleşmek için uluslararası işbirliğine güvenen Joe Biden’ın Beyaz Saray’a geri dönecek olması beni rahatlattı” ifadelerini kullandı.

Bakan Maas, ABD’nin Afganistan, Suriye ve İran’daki krizlerin yanı sıra iklim değişikliğindeki rolüne de atıfta bulunarak, “Şu anda karşı karşıya olduğumuz zorlukların gereklerini yerine getirmiyoruz” dedi.

Küreselleşme, dijitalleşme, iklim değişikliği ve göçün zorluklarını dünyada tek başına çözülemeyeceğine değinen Maas, “Bunun için yalnızca uluslararası çözümler var. Bu nedenle, daha fazla uluslararası işbirliğine ihtiyaç duyduğumuz bir zamanda başımıza gelebilecek en kötü şey daha az işbirliğidir. Bu yüzden büyük konularda gerçekten herhangi bir ilerleme kaydetmedik. Umarım bu şimdi değişir” ifadelerini kullandı.

“BİR ÇÖZÜME HEMEN İHTİYACIMIZ VAR”

Bakan Maas, Avrupa Birliği ülkelerinin corona salgınının sonuçlarıyla mücadele etmek istediği AB mali planı konusundaki anlaşmazlığın günler içinde bitmesini beklediğini belirtti. Maas, yaklaşan AB zirvesine ilişkin olarak ise, “Bir çözüme hemen ihtiyacımız var. Herkesin sorumluluklarının bilincinde olduğuna ve önümüzdeki günlerde bu sorunu çözmemizi sağlamak için üzerine düşeni yapacağına inanıyorum” dedi.

Avrupa’nın arkasına yaslanmaması, aksine oturduğu yerden ayağa kalkması gerektiğine değinen Maas, “Biden yönetimindeki yeni ABD yönetimi için özellikle Çin, ama aynı zamanda Pasifik bölgesi de bir öncelik olacak. Avrupa transatlantik ilişkiyi canlandırmak istiyorsa, AB’nin de ABD’ye bir teklif yapması gerekiyor. Biz Avrupa olarak, doğu Avrupa’ya, Batı Balkanlara hatta Yakın ve Orta Doğu’ya ve Afrika’ya yani dolaylı komşularımıza göz kulak olmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

DOĞU AKDENİZ’DE DURDURULAN TÜRK GEMİSİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer konferanstaki konuşmasında, Doğu Akdeniz’de Türkiye bandıralı bir geminin Alman firkateyni tarafından durdurulmasına dair açıklamalar yaptı.

Kramp-Karrenbauer, “Türk tarafı ile tartışma olması bize bu misyonun temel sorunlarından birini gösteriyor. Alman askerleri tamamen doğru hareket etti. AB misyonu İrini kapsamında kendilerinden bekleneni yaptılar” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin NATO bünyesinde güvenilir bir partner olduğunu dile getiren Kramp-Karrenbauer, Türk gemisinin durdurulmasının doğru olduğunu savundu.

ABD’DE BAŞKANLIK SEÇİMLERİ

Amerika ile ilişkilerine de değinen Kramp-Karrenbauer, “Bence 4 yıllık Trump yönetiminin hepimiz için bir uyarı olması gerektiğine inanıyorum. Trump yönetimi sonrasında demokratik bir şekilde gerçekleşen Amerika seçimleri sonrasında hepimiz, mesela Çin’le kıyasladığımızda Amerika ile bizi bağlayan köklü temel değerlere sahip olduğumuzu gördük” dedi.

Amerika’nın Afganistan’dan asker çekmesine ilişkin sorulan soruya ise Kramp-Karrenbauer, “Bunu kısa vadeli alınmış bir karar olarak görüyoruz. Bizim birliklerimizi çekip çekmeyeceğimiz koşulların yerine getirilmesi sonrasında ortaya çıkar. Şimdi Taliban ve Afgan hükümeti arasında barış görüşmeleri yapılmakta” ifadelerini kullandı. (İHA)

Haberi Okumaya Devam Et

DÜNYA

Türk gemisini hukuksuzca basan Almanya’dan akıllara zararTürkiye açıklaması: Ankara’dan flaş yanıt

Almanya’nın Akdeniz’de Avrupa askeri stratejiler toplantısının hemen öncesi hukuksuzca Türk ticari gemisine baskın yapmasının ardından Alman Savunma Bakanı Annegret Kramp Alman askerinin düzgün bir şekilde davrandığını savunarak hukuksuzluğunu gizlemeye çalışma çabasına Ankara’dan hızlı şekilde yanıtlama geldi.

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, Akdeniz’deki Türk gemisine baskın sırasında Alman askerlerinin doğru davrandığı saçmalığına sarılarak, Türkiye’nin yönelttiği suçlamaların haksız olduğunu savundu. Türkiye’nin protesto notasını reddettiklerini belirten Alman Bakan’a cevap Hulusi Akar’dan geldi.

 

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, İngiliz haber ajansı Reuters’e verdiği demeçte, dün Alman askerlerin hukuksuz şekilde Türk gemisine yaptığı baskını değerlendirdi.

Annegret Kramp-Karrenbauer, Türkiye’nin bir Alman fırkateynin Akdeniz’deki AB askeri misyonu adına Türk gemisine çıkarma yapmasına yönelik eleştirilerinin haksız olduğunu söyledi.

“Alman askerler son derece doğru davrandı. AB misyonu olan Irini Harekatının verdiği yetkileri tam olarak uyguladılar. Bu suçlamalar temelsizdir” diyen Alman Bakan, askerler aleyhindeki iddiaların haksız olduğunu söyledi.

Annegret Kramp-Karrenbauer, Türkiye’nin Almanya için NATO’da önemli bir partner olduğu kaydetti.

TÜRKİYE’DEN JET YANIT

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Alman Bakan’ın sözlerine yanıt vererek, “Irini Harekatı başlangıcından beri sakat doğmuş bir harekat. Uluslararası hukuk tarafından sağlam temellere dayanmıyor. Türk ticari gemisinde hukuk dışı arama olayı tamamen uluslararası hukuka aykırı, teamüllere aykırı şekilde icra edilmiş, yanlış yapılmıştır. Maalesef müttefiklerimizin açıklamaları tam olarak gerçeği yansıtmamakta, bazı gerçekler çarpıtılmaktadır. Türk ticari gemilerinin güvenliği için tedbirler üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Öte yandan Akar, “Karabağ’da ateşkesi izleme çalışmaları devam ediyor. Karabağ’da kurulacak gözlem noktaları arasında devriyeler de yapılacak” ifadelerini kullandı.

Haberi Okumaya Devam Et

DÜNYA

Almanya’nın Ak Deniz skandalı sonrası İyi parti’den tepki

Almanya’nın Avrupa güvenlik toplantısı öncesi Türkiye’ye ve Ak Parti hükümetinin Libya başarısını gölgelemek için yine Libya üzerinden zar atarak, ya tutarsa şeklinde ” Silah var” bahanesi ile Türkiye’nin ticari gemisine hukuksuz bir şekilde saldırmasına İyi parti çephesinden tepki geldi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener: “Akdeniz’de yaşanan olay, bizim için milli güvenlik meselesidir. Alman fırkateyninin, Yunanlı bir komutanın yönetiminde, Türk bandıralı gemimizde yaptığı hukuksuz arama, bir anlamda sınır ihlalidir” dedi.

 

 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM’deki grup toplantısında konuştu.

AKDENİZ’DEKİ GEMİ ARAMASI

*  Önceki gün Akdeniz’de yaşanan olay bizim için bir milli güvenlik meselesidir. Uluslararası sulardaki gemi bayrağını taşıdığı ülkenin toprağı kabul edilir.

*  Almanya ve Fransa Türk bayrağından rahatsız oluyorlarsa denecek bir şey yok. Ama bu davranışların sonuna başka bir hesap varsa bu karar her şeyden önce insan hakları ihlalidir. Avrupa’da yaşayan Türklerin temel haklarını yok saymak ilişkilerimize zarar verir.

* Siyasi pozisyonları ne olursa olsun Türk konfederasyonu üyesi vatandaşlarımızın sonuna kadar İYİ Parti olarak arkasındayız.

Haberi Okumaya Devam Et

Popüler