Dezenfektanlar konusunda uzmanlardan önemli açıklamalar

Dezenfektanlar konusunda uzmanlardan önemli açıklamalar

Dünya genelinde koronavirüs salgını ülkeleri etkisi altına almaya devam ediyor, karantina uygulamaları Türkiye geneline de sıçramış durumda. Hal bu durumdayken uzmanlar dezenfektanların nasıl kullanılması gerektiği hakkında açıklamalarda bulundu.

0
PAYLAŞ

Dünya genelinde koronavirüs salgını ülkeleri etkisi altına almaya devam ediyor, karantina uygulamaları Türkiye geneline de sıçramış durumda. Hal bu durumdayken uzmanlar dezenfektanların nasıl kullanılması gerektiği hakkında açıklamalarda bulundu.

Dezenfektanların doğru kullanımı konusunda uyarıda bulunan Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği (KLİMUD) Başkanı Prof. Dr. Selda Erensoy, dezenfektanların uygun şekilde sulandırılmasının önemine işaret etti, “Doğrudan dökmek hem çevre kirliliği açısından hem de solunması açısından zararlı, o yüzden de nasıl öneriliyorsa o şekilde kullanmak gerekiyor” dedi.

Yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgından korunmanın yollarına değinen KLİMUD Başkanı Prof. Dr. Selda Erensoy, kişisel hijyen kurallarına uymanın önemini hatırlattı.

Hasta kişinin solunum damlacıklarının, bulaştığı yerlerden özellikle eller yoluyla taşındığını anımsatan Erensoy, “Temizlik önemli, bunun için de belli dezenfektanların kullanılması söz konusu. Eğer sabun ve su yoksa kolonya gibi alkol bazlı el temizleyicileri kullanabiliriz” dedi.

Ev ve iş yerlerinin temizliğinde yüzey temizleyicisi olarak dezenfektanların kullanıldığını belirten Prof. Dr. Erensoy, “Ev ve iş yerlerinin temizliği sırasında eğer bir hasta varsa onun olabildiğince izole edilmesi gerekiyor. Temizlik yapılırken en uygunu çamaşır suyunun sulandırılarak kullanılması. Bu aşamada dezenfektanların uygun şekilde sulandırılması çok önemli. Doğrudan dökmek hem çevre kirliliği açısından hem de solunması açısından zararlı, o yüzden de nasıl öneriliyorsa o şekilde kullanmak gerekiyor. Dezenfektanların açık havalarda sıkılmasının da bir anlamı yok, aksi takdirde gereksiz yere bitkilere ve diğer canlılara zarar veriyor” değerlendirmesinde bulundu.

İKİ DEZENFEKTANI KARIŞTIRMAK TEHLİKELİ

Erensoy, ev temizliğinde iki dezenfektanın karıştırılmasının ve solunmasının son derece tehlikeli olduğuna işaret ederek şöyle devam etti:

“Mesela sirkeyle çamaşır suyunu karıştırmak çok sakıncalı ona dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü iki dezenfektanın karıştırılması sonucu içeriğindeki maddelerin reaksiyona girmesiyle yanıcı yakıcı etki oluşturabilir. Ayrıca solunum yolu rahatsızlığı, astımı, alerjisi olanların bunlara maruz kalmaması da önemli.”

Özellikle toplu kullanılan yerlerde havalandırmanın önemine dikkati çeken Erensoy, yine ortak kullanılan kapı kolları, apartman kapısı, asansör düğmesi gibi noktaların da sık sık silinmesi gerektiğini belirterek sözlerini şöyle tamamladı:

“Alıştığımızdan daha uzun süreli elimizi yıkamamız gerekiyor. Çünkü bu şekilde mikropları mekanik olarak çözüyoruz ve suyun altında akıtıyoruz. Bunun için parmak aralarının ovuşturulması, bileklerin yıkanması, elimizi kuruttuğumuz kağıt havluyla musluğu kapatmamız önemli.”

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK